AUGIMO SKAUSMAI

Augimo skausmai

Brendimas yra keistas laikas visiems, todėl atsiplaiduokite ir galvokite, jog esate visiškai normali. Ir iš tikrųjų, jūs esate normali, jūs tiesiog esate tam amžiaus etape, kurį visi už jus vyresni jau senai praėjo ir pamiršo. Svarbiausia, kad jūs žinotumėte, ko laukti ir būtent apie tai šiame skyriuje rašome normaliems žmonėms, tokiems kaip jūs.

  KAS YRA BRENDIMAS?

  • Jūsų kūnas pradeda gaminti hormonus, dėl kurių pradeda augti plaukai įvairios jūsų kūno vietose, kur anksčiau neaugo – ant blauzdų, genitalijų, pažastyse, o vaikinams pradeda augti barzda.
  • Kūno formos pradės apvalėti, pastebėsite, kad apvalėja klubai bei pradeda augti krūtys.
  • Prasidės mėnesinės, o tarp jų kiekvieną mėnesį, pastebėsite atsiradusias balkšvas išskyras iš makšties – tai tik reiškia, jog esate sveika ir nėra ko nerimauti.

  Brendimas

  KAS VYKSTA?

  Kas vyksta su jūsų kūnu?

  Atsakymas – daug visko. Jūsų kūnas bręsta, jūs esate tame keistame kelyje tarp vaiko ir suaugusiojo pasaulių ir tikrai yra ką veikti kūnui iki suaugant. Dažniausiai brendimas prasideda tarp 8 ir 13 metų mergaitėms ir tarp 9 ir 15 metų berniukams, todėl nereikia savęs lyginti su kitais, nes kiekvienas subręsta jam skirtu laiku.

  Kūno pokyčiai

  Jūsų kūnas pasikeis, ir tai mokslinis faktas, todėl svarbu prisiminti, kad tai visiškai normalu ir kad visi pereina šį etapą. Jums prasidės menstruacijos, pradės moteriškėti figūra ir jūsų kūnas pradės ruoštis vaikų gimdymui. Visa tai vyksta dėl hormonų, ir būtent jie yra atsakingi už tai, kad jaučiate nuotaikų svyravimus ar jaučiatės sutrikusi. Tačiau tai nesitęs amžinai ir tai yra natūralus jūsų kūno brendimo procesas.

  Acne

  KĄ TURI ŽINOTI APIE AKNĘ?

  • Aknė yra odos liga, kurią patiria nuo 50% iki 95% paauglių.
  • Ji dažniausiai prasideda lytinio brendimo metu ir praeina suėjus 25 metams ir vėliau. Tačiau iki 40% jaunų moterų vis dar serga akne savo dvidešimtaisiais gyvenimo metais.
  • Aknės gydymo metodai priklauso nuo jos stiprumo ir rūšies. Tai gali būti tepamieji arba geriamieji vaistai.
  • Taip pat kai kurios kontraceptinės tabletės gali išgydyti arba palengvinti aknę, tuo pačiu apsaugodamos nuo nepageidaujamo nėštumo.

  KAS VYKSTA?

  Brendimo metu kūne vyksta dideli pokyčiai. Kai kurie iš jų yra priimtini, kai kurie ne tokie malonūs. Pavyzdžiui, aknė: beveik 95% paauglių yra jos paveikiami1 ir jų veido oda yra riebi ir išberta, bei ypač viršutinė krūtinės dalis ir nugara.

  Kai kuriais atvejais aknės simptomai gali pradėti nykti nuo 25 metų amžiaus2, tačiau kai kuriais atvejais aknės bėrimai gali palikti neišgydomus randus. Aknė yra kosmetinė problema ir todėl žmonės, kurie kenčia nuo šios ligos gali jaustis prastesni už kitus, turėti žemesnę savivertę patirti nerimą ir retais atvejais net depresiją3. Taigi, kalbėkite atvirai: nėra nei mažiausios priežasties gėdytis, jog turite aknę. Tai nėra prastos hibienos klausimas. Daugumai paauglių aknės bėrimai reiškia tapimo suagusiuoju pradžią. Tačiau, tikrai sutinkame, jog šie bėrimai gali erzinti.

  Negalvokite, jog aknė neegzistuoja tik todėl, kad žiniasklaidoje matote visus tuos tobulai lygios odos veidus. Skaitmeninis nuotraukų redagavimas gali tikrai daug padėti, kai reikia paslėpti realų odos vaizdą. Tikrai nereikia leisti bėrimams sugadinti jūsų dieną ir slėptis nuo pasaulio. Beveik visi turi aknę tam tikru savo gyvenimo metu ir žino, ką jus patiriate. Taigi nesislėpkite ir džiaukitės gyvenimu!

  Yra labai daug gerų priemonių ir odos gydymo metodų sergant akne. Jums nereikia jaustis nesaugiai ar socialiai izoliuotai dėl jūsų odos būsenos.  Ar dar ilgiau laukti, kad imtis priemonių gydymui. Jei norite sužinoti kaip galima išgydyti aknę, geriausia apsilankyti pas gydytoją dermatologą.

  Svarbiausia jaustis patogiai ir daryti tai, kas jums geriausiai gali padėti.


  1 Dawson AL & Dellavalle RP. BMJ 2013; 346: f2634.
  2 Dréno, B., et al. J Eur Acad Dermatol Venereol, 2015. 29(6): p. 1096-106
  3 Kellett SC & Gawkrodger DJ. Br J Dermatol 1999; 140(2): 273-82.

  HORMONAI?

  • Hormonai yra natūralios jūsų kūno cheminės medžiagos
  • Jie atsakingi už jūsų kūno funkcijų ir nuotaikų reguliavimą
  • Hormonai yra naudojami tam tikruose kontracepcijos metoduose pakeisti tam tikrų jūsų kūno funkcijų veikimui

  Hormonai

  KAS YRA HORMONAI?

  Kas tai yra ir ką jie daro?

  Jei atsakyti trumpai – tai tiesiog natūralios jūsų organizmo cheminės medžiagos, užtikrinančios kūno funkcionavimą tokį, koks jis yra. Tik kartais, brendimo metu, hormonų veikla, yra iš pradžių neįprasta. Kadangi dėl jūsų besikeičiančio kūno, jaučiatės neįprastai, norime nuraminti – tai nėra blogai, tik kitaip nei įprasta.

  Jaučiatės kitaip, nes hormonai, reguliuojantys jūsų kūno veikla, skatina jo keitimąsi, augimą ir brendimą, menstruacijų pradžią ir emocinius pokyčius. Tad jeigu jaučiatės prislėgtos nuotaikos, sutrikusi ar tiesiog kitokia – tai reiškia jūsų hormonai veikia, ir geičiausiai dabar jie “dirba viršvalandžius”.

  Ar hormonai veikia menstruacijas?

  Menstruacinis ciklas vidutiniškai trunka 28 dienas (gali būti ir ilgesnis, ir trumpesnis). Norėdamos sužinoti, kokio ilgio yra jūsų menstruacinis ciklas, suskaičiuotite dienas nuo pirmos jūsų menstruacijų dienos iki kitų menstruacijų pradžios.

  1 diena: ciklas prasideda pirmąja menstruacijų dieną. Gimdos gleivinė atsisluoksniuoja ir pasišalina kraujuojant. Kraujavimas tęsiasi 5-7 dienas. Kiaušidėse pradeda formuotis kiaušialąstės. Apie 14 ciklo dieną kiaušidė atpalaiduoja vieną subrendusią kiaušialąstę, kuri kiaušintakiu keliauja į gimdą. Gimdos gleivinė storėja ir pradeda ruoštis apvaisintos kiaušialąstės įsitvirtinimui. Jei kiaušialąstė nesusitinka su spermatozoidu ir nėra apvaisinama, ji miršta. Ji, kartu su sustorėjusia gimdos gleivine, per makštį išteka iš kūno. Tai ir yra menstruacijos.

  Kaip pastojama?

  Kai vyras ejakuliuoja spermą sekso metu, ji, užpildyta spermatozoidais, sueities metu patenka į moters gimdą. Dalis sėklos gali patekti į makštį, net jei vyras ejakuliuoja ne makštyje.

  Kiaušialąstė gali susitikti su spermatozoidu ir šis procesas vadinamas apvaisinimu. Nėštumas prasideda tada, kai apvaisinta kiaušialąstė įsitvirtina gimdoje. Svarbu: sperma išlieka gyvybinga moters gimdoje iki šešių dienų. Tai reiškia, kad jei moteriai įvyksta ovuliacija šeik tiek vėliau, nei moteris mylėjosi, nėštumo tikimybė išliekas keletą dienų.

  Kaip veikia hormonai kontracepcijoje?

  Hormoniniai kontracepcijos metodai labai efektyviai apsaugo nuo neplanuoto nėštumo, kontroliuoja menstruacinį ciklą ir yra naudojami milijonų moterų visame pasaulyje. Juose naudojami du arba vienas moteriški lytiniai hormonai, identiški natūraliems – estrogenas ir progestinas. Šie sintetiniai hormonai “apgauna” jūsų organizmą ir priverčia elgtis šiek tiek kitaip. Kai kurie iš jų stabdo ovuliaciją, kai kurie trikdo spermatozoidų judėjimą, kiti plonina gimdos gleivinę ir stabdo apvaisintos kiaušialąstės implantavimą, tačiau nepriklausomai nuo jų veikimo principo, galutinis rezultatas toks pat – jie jus saugo nuo neplanuoto nėštumo. Hormoniniai kontarcepcijos metodai apima geriamuosius kontraceptikus, kontracpetinį žiedą ar pleistrą, kontraceptines injekcijas, implantus ir gimdos spirales (IUS), taip pat ir skubiają kontracepciją. Kai kurie hormoniniai metodai yra trumpalaikiai, kai kurie ilgalaikiai, o kai kurie naudojami tik skubiosios kontracepcijos atvejais.

  Kaip kontracepcija paveiks mano menstruacijas?

  Žinok, jog hormoniniai kontraceptikai gali paveikti tavo menstruacijas ir jų pobūdį. Iš esmės jie gali turėti teigiamą poveikį tavo menstruacijoms, pvz. jas palengvinti, sumažinti gausumą, padaryti jas reguliaresnes, trumpesnes ar mažiau skausmingas. Kai kurioms moterims kraujavimai pradingsta visiškai, ir mediciniškai tai yra normalu.

  Tačiau daugiausia per pirmuosius vartojimo mėnesius, jie gali sukelti nereguliarius ar tarpciklinius kraujavimus ir tepliojimus – tačiau tai paprastai laikina ir per keletą mėnesių praeina. Taigi, jei pradėjus vartoti hormoninį kontraceptiką, pradeda keistis tavo menstruacijos, kol jo susitvarkys, turės praeiti kažkiek laiko. Pasikalbėk su savo ginekologu, jei tai tau kelia nerimą, tačiau nenustok naudoti pasirinkto metodo vien todėl, kad tu manai, jog kažkas ne taip – pirmiausia aptark su savo ginekologu.

  Beje, jokie hormoniniai kontraceptikai neturi pastebimo ilgalaikio poveikio kūno svoriui.

  Kiekvienas yra naudojamas skirtingai, turi kai kuo besiskiriančius pašalinius poveikius, šiek tiek skirtingus privalumus ir vartojimo apribojimus. Išsinagrinėkite visus esamus metodus, jų privalumus ir trūkumus, pasikalbėkite su savo ginekologu apie tai, kurie yra jums tinkamiausi, pagal jūsų individualią sveikatos būklę.

  Menstruacijos

  MENSTRUACIJOS

  • Menstruacijos prasideda kiekvienai skirtingai, tarp 8 ir 17 metų
  • Kai kurios moterys turi gausesnes menstruacijas, kai kurios lengvesnes
  • Nepanikuok! Menstruacijų pradžia reiškia, kad esi sveika
  • Menstruacijų kraujavimas neapsaugo tavęs nuo nėštumo – tu gali pastoti prieš, per ir po savo menstruacijų

  KAS VYKSTA?

  Menstruacijos, kodėl?

  Tarp 8 ir 17 metų mergaitėms prasideda menstruacijos. Visa tai reiškia, jog kiekvieną mėnesį, kiaušidės atpalaiduoja kiaušialąstę į gimdą, ir jei ji nėra apvaisinama, jūsų kūnas ją pašalina kartu su atsidalinusia gimdos gleivine ir pradeda naują menstruacijų ciklą . Kraujavimas tęsiais nuo 2 iki 7 dienų ir gali būti negausus, gausus, trumpas ar ilgas. Juk kiekviena yra skirtinga.

  Kaip menstruacijos paveiks tave?

  Diskomfortas, nuotaikų kaita ir skausmai yra dažni menstruacijų metu, tačiau tikrai nereikia nerimauti – tai visiškai normalu. Higieniniai paketai, tamponai ir kiti produktai padeda sugertikraują mentruacijų metu. Jei kyla klausimų ką ir kaip naudoti, pasitark su savo ginekologu.

  Menstruacijos ir nėštumas

  Menstruacijos yra tavo kūno reakcija, jog tu nepastojai, tačiau neapsigauk – per menstruacijas taip pat gali pastoti. Tavo kūnas yra nuostabus dalykas, tačiau kartais jis gali elgtis ne taip, kaip tu tikiesi. Todėl visuomet elkis protingai, kai myliesi. Visuomet naudok kontracepciją, nes pastoti gali ir prieš, per ir po menstruacijų.

  TIK NEREIKIA MANĘS GĄSDINTI!

  • Ar galiu naudoti IUS, jei dar negimdžiau vaikų?

   Žinoma, galite. Jums nereikėtų svartyti šio metodo, jei greitu laiku planuojate pastoti, tačiau visais kitais atvejais tai galimas svarstyti pasirinkimas.

  • Ar vartodama kontraceptines tabletes priaugsiu svorio?

   Kontraceptinių tablečių ilgalaikis vartojimas neturi pastebimos įtakos jūsų kūno svoriui. Kai kurioms moterims, pradėjus vartoti kontraceptines tabletes pastebimi maži svorio pokyčiai, tačiau klinikinėse studijose įrodyta, kad ilgalaikio poveikio kūno svoriui nėra. Pasikalbėkite sus savo gydytoju šiuo klausimu.

  • Jei maitinu krūtimi, ar man reikalinga kontracepcija?

   Maitinimas krūtimi gali apsaugoti nuo nėštumo iki šešių mėnesių, tačiau tik esant šioms sąlygoms - turi nebūti mėnesinių ir kūdikis turi būti dažnai žindomas ir dieną, ir naktį. Ir tai nereiškia, kad nėštumas yra neįmanomas, nes vos tik kuri nors iš sąlygų yra netenkinama, jūs galite vėl pastoti.

  • Kaip ilgalaikis kontraceptinių tablečių vartojimas paveiks mano vaisingumą ateityje?

   Iš tikrųjų yra įmanoma pastoti iš karto po to, kai nutraukiama gerti kontraceptines tabletes. Ilgalaikis tablečių vartojimas neveikia įprasto moters vaisingumo.

  • Ar galiu pastoti, jei mylėsiuos mėnesinių metu?

   Remiantis ekspertų nuomone, jūs galite pastoti, jei mylėsitės mėnesinių metu. Sperma gali išlikti aktyvi moters gimdoje iki šešių dienų, mėnesinių trukmė yra įvairi, todėl, jei neplanuojate nėštumo, turite naudoti apsisaugojimo priemones ir mėnesinių metu.

  • Ar gimdos spiralė gali judėti mano gimdoje ir taip sukelti man problemas?

   Gimdos spiralė yra labai efektyvus apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo metodas ir yra įvedama į gimdą apmokyto gydytojų ginekologo bei lieka gimdoje 3 arba 5 metus. Gimdos pradūrimo rizika yra reta (t.y. mažiau kaip 1-nai iš 1000-čio moterų).

  • Ar galiu pastoti, jei mylėdamasi nejaučiu orgazmo?

   Malonumas, kurį patiriate sekso metu nėra susijęs su moksliniais faktais apie seksą. Jei mylitės nenaudodama kontracepcijos, galite pastoti – nesvarbu, jausite malonumą ar ne.

  • Ar vartodama hormoninius kontraceptikus tapsiu nevaisinga?

   Hormoninė kotracepcija nesukelia nevaisingumo. Jūsų kūnui gali prireikti truputį laiko, kol pastosite, tačiau tai laikinas reiškinys. Įprastas sveikos moters vaisingumas sugrįžta, nesvarbu kaip ilgai naudojote hormoninį kontracepcijos metodą.

  • Ar galima tą patį prezervatyvą naudoti dar kartą?

   Ne, prezervatyvai – ne kavos puodeliai, todėl negalima jų išplauti ir vėl naudoti. Tai gali atrodyti įmanoma, tačiau tai yra netiesa. Prezervatyvai pagaminti iš labai plonos medžiagos, kuri gadinasi naudojama bei plyšta, jei naudojama daugiau nei vieną kartą. Taip pat, spermicidinės medžiagos, kuria ištepamas prezervatyvo vidus, panaudojus nebelieka. Todėl kiekvieną kartą naudokite naują.

  • Ar skubioji kontracepcija 100% veiksminga?

   Nei vienas kontracepcijos metodas nėra 100% veiksmingas. Skubioji kontracepcija yra efektyviausia, jei vartojama kaip galima greičiau po nesaugaus sekso, idealiu atveju – per pirmąsias 12-a valandų. Jei suvartojama vėliau nei per 24 valandas, jos efektyvumas labai sumažėja. Kuo dažniau pagalvosite apie apsisaugojimo priemones prieš seksą, tuo didesnė tikimybė, jog jums neprireiks skubiosios kontracepcijos.

  • Ar mano kūnui reikia pailsėti nuo geriamųjų kontraceptikų vartojimo?

   Medicininiu požiūriu, nėra absoliučiai jokios priežasties, kodėl reiktų daryti pertraukas vartojant kontraceptines tabletes, jei jos jums tinka ir yra gerai toleruojamos. Vienintelė priežastis nutraukti jums tinkamų kontraceptinių tablečių vartojimą – jei planuojate pastoti. Jei ne – jūs galite vartoti jūsų pasirinktą metodą tiek ilgai, kiek norite.

  DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

  Ar egzistuoja PMS?

  Taip, tai ne mitas. Aštuonios iš dešimties moterų patiria kai kuriuos diskomforto simptomus trumpą periodą prieš prasidedant jų menstruacijoms. Šiuos simptomus sukelia ciklo metu vykstantys hormonų pokyčiai ir kai kurioms moterims jie yra tokie stiprūs, jog paveikia jų kasdieninį gyvenimą, tiek asmeninį, tirk ir darbinį. Tačiau kai kada su ckilu susiję pokyčiai vis dar yra vertinami skeptiškai – dažniausiai vyrai yra linkę nuvertinti šiuos simptomus kaip moterų pasiteisinimą dėl pykčio ar blogos nuotaikos.

  Ką turėtum žinoti:

  Dažniausiai pasitaikantys priešmenstruacinio sindromo simptomai skirstomi į dvi grupes:
  Afektiniai: depresyvi nuotaika, pykčio priepuoliai, susierzinimas, nerimas, sutrikimas, socialinė atskirtis.
  Somatiniai: krūtų jautrumas, pilvo pūtimas, galvos skausmas, galūnių patinimai.

  Medicinos mokslas vis dar ieško tikslių šių simptomų priežasčių, tačiau viena yra tikra – jie yra susiję su hormonų pokyčiais menstruacinio ciklo metu. Kai kurios sudėtinės kontraceptinės tabletės sumažina šiuos simptomus. Pasikalbėk su savo ginekologu apie tai, ką jis gali rekomenduoti, jei patiri šiuos simptomus.

  Ar šie su ciklu susiję simptomai yra būdingi visoms?

  Tu ne viena! Su ciklu susijusius simptomus patiria aštuonios iš dešimties moterų tam tikru savo vaisingo gyvenimo etapu. Tačiau jūsų patiriami simptomai gali skirtis nuo jūsų sesers ar draugės patiriamų simptomų. Ir netgi jei simptomai vienodi, kiekviena juos jaučia skirtingu intensyvumu. Jei simptomus jaučiate reguliariai, visuomet kelios dienos prieš menstruacijas, pasikalbėkite apie tai su savo ginekologu.

  Ar būtinai menstruacijos turi būti skausmingos?

  Pilvo, galvos ir nugaros skausmai, krūtų jautrumas, nuotaikų kaita ar pykinimas daugumai moterų menstruacijas paverčia labai nemaloniu laikotarpiu. Tačiau jūs neturite to kentėti tyliai. Pasikonsultuokite su ginekologu, nustatykite galimas priežastis ir sužinokite būdus, kaip galite sau padėti. Kai kurie hormoninės kontracepcijos metodai, kaip kontraceptinės tabletės ar hormoninė sprialė gali palengvinti menstruacijas, pvz., pristabdymos ar neleisdamos gimdos gelivinei vešėti. Tuo pačiu tai dažniausiai reiškia mažiau skausmo ir mažiau apribojimų, pvz., planuojant atostogas, mankštinantis ar mylintis.

  Ar saugu mylėtis menstruacijų metu?

  Nenaudoti kontracepcijos menstruacijų metu - pavojingas žaidimas, nes iš tikrųjų yra įmanoma pastoti ir šiomis ciklo dienomis. Menstruacinio ciklo trukmė yra nuo 21 iki 35 dienų. Ovuliacija dažniausia vyksta dvi savaites iki menstruacijų pradžios, t.y. tarp 7 ir 21 jūsų ciklo dienos. Dėl spermatozoidų gyvavimo laiko, yra nenuspėjama, ar dėl nesaugaus sekso per pirmąsias menstruacijų dienas įmanoma pastoti.

  Taip pat kai kurios moterys neteisingai interpretuoja tarpciklinius kraujavimus kaip menstruacijas ir mano, kad saugu mylėtis. Taigi, jei tikrai norite apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, kontracepcija reikia rūpintis nuolat.

  Menstruacijos kas mėnesį – ar man jos būtinos?

  Labai gajus mitas, jog menstruacijos yra būtinas kasmėnesinis kūno “išsivalymas” nuo negyvų ląstelių ar bakterijų iš gimdos. Bet tiesa yra tokia: medicininiu požiūriu kasmėnesinis kraujavimas nėra toks jau naudingas dalykas. Tikrai jums nebus žalos, jei dėl hormoninio kontracepcijos metodo naudojimo jūsų menstruacijos taps lengvesnės ar trumpesnės.

  Žiūrint istoriniu požiūriu, moterys niekuomet neturėjo tiek daug menstruacijų kaip dabar: net iki 450 per gyvenimą! Praeityje, dėl nuolatinių gimdymų ir maitinimų krūtimi, moterys per gyvenimą vidutiniškai turėdavo apie 150 menstruacijų.

  SUŽINOK KAIP KALBĖTI APIE TAI SU:

  Your HCP

  Savo ginekologu

  Savo gydytoju, kuris žino apie tai daugiau; gauk teisingus atsakymus

  Your Parents

  Savo tėvais

  Jie žino daugiau nei tu ir jie tai jau patyrė

  Your Partner

  Savo partneriu

  Jūs esate tame kartu, ir ne tik meigamajame, būk atvira