KONTRACEPCIJA

Kontracepcija

Kontracepcija yra svarbu. Labai daug žmonių galvoja “tik šį vieną kartą nieko nenutiks” arba “man tai nenutiks”, tačiau tai netiesa. Tai gali nutikti ir to atšaukti ar pakeisti nebebus galima. Yra labai daug skirting metodų, ir tikrai yra tokių, kurie tau gali tikti, atsižvelgiant į tavo ir į jūsų kaip poros gyvenimą. Taigi pasidomėk šioje svetainėje, pasikalbėk su savo ginekologu ir tikrai rasi sau tinkamą kontracepcijos būdą.

  KONTRACEPCIJA TRUMPAI

  • Yra tinkamas kiekvienam kontracepcijos metodas
  • Gali pasirinkti trumpalaikį arba ilgalaikį – pagal savo gyvenimo būdą
  • Labai geras sprendimas aptarti kontracepciją su savo ginekologu ir pasirinkti tau geriausiai tinkantį metodą

  Kontracepcija

  KAS TAI YRA?

  Kas yra kontracepcija?

  Iš egzistuojančių kontracepcijos metodų, tikrai išsirinksi sau tinkamą geriausiai. Kiekvienas metodas skiriasi savo efektyvumu, veikimu, veikimo laiku bei tuo, kiek ilgai tu juo gali naudotis.

  Iš esmės yra dviejų pagrindinių tipų metodai – hormoniniai ir barjeriniai. Hormoniniai – atpalaiduoja hormonus į tavo kūną ir todėl esi apsaugoma nuo nepageidaujamo nėštumo. Visi jie veikia skirtingai – vieni blokuoja ovuliaciją, kiti riboja spermatozoidų judėjimą ir patekimą į gimdą. Barjeriniai metodai neleidžia sėklai patekti arti kiaušialąstės, stabdydami ją iš karto po jos atpalaidavimo.

  Taip pat yra dar ir kiti metodai, tačiau jie laikomi mažiau patikimais.

  Šio tinklapio informacija ir konsultacija su savo ginekologu padės tau pasirinkti tinkamą metodą.

  TIK NEREIKIA MANĘS GĄSDINTI!

  • Ar galiu naudoti IUS, jei dar negimdžiau vaikų?

   Žinoma, galite. Jums nereikėtų svartyti šio metodo, jei greitu laiku planuojate pastoti, tačiau visais kitais atvejais tai galimas svarstyti pasirinkimas.

  • Ar vartodama kontraceptines tabletes priaugsiu svorio?

   Kontraceptinių tablečių ilgalaikis vartojimas neturi pastebimos įtakos jūsų kūno svoriui. Kai kurioms moterims, pradėjus vartoti kontraceptines tabletes pastebimi maži svorio pokyčiai, tačiau klinikinėse studijose įrodyta, kad ilgalaikio poveikio kūno svoriui nėra. Pasikalbėkite sus savo gydytoju šiuo klausimu.

  • Jei maitinu krūtimi, ar man reikalinga kontracepcija?

   Maitinimas krūtimi gali apsaugoti nuo nėštumo iki šešių mėnesių, tačiau tik esant šioms sąlygoms - turi nebūti mėnesinių ir kūdikis turi būti dažnai žindomas ir dieną, ir naktį. Ir tai nereiškia, kad nėštumas yra neįmanomas, nes vos tik kuri nors iš sąlygų yra netenkinama, jūs galite vėl pastoti.

  • Kaip ilgalaikis kontraceptinių tablečių vartojimas paveiks mano vaisingumą ateityje?

   Iš tikrųjų yra įmanoma pastoti iš karto po to, kai nutraukiama gerti kontraceptines tabletes. Ilgalaikis tablečių vartojimas neveikia įprasto moters vaisingumo.

  • Ar galiu pastoti, jei mylėsiuos mėnesinių metu?

   Remiantis ekspertų nuomone, jūs galite pastoti, jei mylėsitės mėnesinių metu. Sperma gali išlikti aktyvi moters gimdoje iki šešių dienų, mėnesinių trukmė yra įvairi, todėl, jei neplanuojate nėštumo, turite naudoti apsisaugojimo priemones ir mėnesinių metu.

  • Ar gimdos spiralė gali judėti mano gimdoje ir taip sukelti man problemas?

   Gimdos spiralė yra labai efektyvus apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo metodas ir yra įvedama į gimdą apmokyto gydytojų ginekologo bei lieka gimdoje 3 arba 5 metus. Gimdos pradūrimo rizika yra reta (t.y. mažiau kaip 1-nai iš 1000-čio moterų).

  • Ar galiu pastoti, jei mylėdamasi nejaučiu orgazmo?

   Malonumas, kurį patiriate sekso metu nėra susijęs su moksliniais faktais apie seksą. Jei mylitės nenaudodama kontracepcijos, galite pastoti – nesvarbu, jausite malonumą ar ne.

  • Ar vartodama hormoninius kontraceptikus tapsiu nevaisinga?

   Hormoninė kotracepcija nesukelia nevaisingumo. Jūsų kūnui gali prireikti truputį laiko, kol pastosite, tačiau tai laikinas reiškinys. Įprastas sveikos moters vaisingumas sugrįžta, nesvarbu kaip ilgai naudojote hormoninį kontracepcijos metodą.

  • Ar galima tą patį prezervatyvą naudoti dar kartą?

   Ne, prezervatyvai – ne kavos puodeliai, todėl negalima jų išplauti ir vėl naudoti. Tai gali atrodyti įmanoma, tačiau tai yra netiesa. Prezervatyvai pagaminti iš labai plonos medžiagos, kuri gadinasi naudojama bei plyšta, jei naudojama daugiau nei vieną kartą. Taip pat, spermicidinės medžiagos, kuria ištepamas prezervatyvo vidus, panaudojus nebelieka. Todėl kiekvieną kartą naudokite naują.

  • Ar skubioji kontracepcija 100% veiksminga?

   Nei vienas kontracepcijos metodas nėra 100% veiksmingas. Skubioji kontracepcija yra efektyviausia, jei vartojama kaip galima greičiau po nesaugaus sekso, idealiu atveju – per pirmąsias 12-a valandų. Jei suvartojama vėliau nei per 24 valandas, jos efektyvumas labai sumažėja. Kuo dažniau pagalvosite apie apsisaugojimo priemones prieš seksą, tuo didesnė tikimybė, jog jums neprireiks skubiosios kontracepcijos.

  • Ar mano kūnui reikia pailsėti nuo geriamųjų kontraceptikų vartojimo?

   Medicininiu požiūriu, nėra absoliučiai jokios priežasties, kodėl reiktų daryti pertraukas vartojant kontraceptines tabletes, jei jos jums tinka ir yra gerai toleruojamos. Vienintelė priežastis nutraukti jums tinkamų kontraceptinių tablečių vartojimą – jei planuojate pastoti. Jei ne – jūs galite vartoti jūsų pasirinktą metodą tiek ilgai, kiek norite.

  DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

  Ar mano kūnui reikia pertraukos “išsivalymui” nuo hormonų naudojimo?

  Vis dar įmanoma išgirsti seną nuomonę, jog ilgai vartojančios hormonus moterys turi daryti reguliarias pertraukas organizmo išsivalymui nuo jų. Štai todėl kartais moterys nustoja kelioms savaitėms ar mėnesiams vartoti hormoninius kontraceptikus. Tačiau tai mitas. Nėra jokios priežasties daryti “išsivalymo” pertraukas ir jos gali būti netgi žalingos.

  Taip pat pertraukos tarp hormoninių kontraceptikų vartojimo neturi jokios įtakos pastojimo tikimybei gerinti – hormonų vartojimo trukmė neturi įtakos pastojimo galimybei.

  Praleidau išgerti vieną kontraceptinę tabletę - ką turėčiau daryti?

  Ar kasdien reikia išgerti po vieną tabletę?

  Tai priklauso nuo tablečių rūšies. Dauguma kontraceptinių tablečių yra skirtos 28 dienų ciklui, apimančiam ir laikotarpįbe tablečių arba placebo laikotarpį, paprastai tariant, jūs gaunate vieną pakuotę vienam ciklui.
  Taigi, kai kuriais atvejais – geriate po vieną tabletę kasdien. Kitais, geriate po vieną kontraceptinę tabletę 21,24 ar 26 dienas ir tada septynias, keturias arba dvi dienas negeriate atitinkamai jokių tablečių arba geriate tabletes be hormonų.
  Tuose tarpuose, kada negeriate tablečių ar geriate tabletes be hormonų, esate apsaugota nuo nepageidaujamo nėštumo ir turite menstruacijų kraujavimus.

  Ar skauda, kai įvedama hormoninė spiralė?

  Hormoninės spiralės įvedimą gerai toleruoja dauguma moterų. Kai kurios patiria skausmą arba galvos svaigimą po įvedimo, tačiau šie potyriai praeina per trumpą laiką. Prieš įvedimą galima gimdos kakleliui pritaikyti vietinę nejautrą arba paprastus nuskausminamuosius.

  Kaip dažnai prezervatyvas paveda?

  Lyginant su šiuolaikiniais moderniais kontracepcijos metodais, prezervatyvai yra mažiau patikimi ir efektyvūs saugant nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau jie yra vienintelis metodas, saugantis nuo lytiškai plintančių infekcijų, tarp jų ir ŽIV/AIDS.

  Ar galima panaudoti tą patį prezervatyvą dar kartą?

  Ne, pakartotinai to paties prezervatyvo (nesvarbu vyriško ar moteriško) naudoti negalima. Kiekvieną kartą reikia naudoti naują.

  Kiek efektyvus nutrauktas lytinis aktas?

  Nutrauktas lytinis aktas yra mažiau efektyvus nei kiti kontraceptiniai metodai. Jo efektyvumas tik 78%, o tai reiškia, jog 22 iš 100 moterų, kurių partneriai naudoja nutrauktą lytinį aktą, pastoja per metus.

  Geriu savo kontraceptines tabletes, bet šį mėnesį nebuvo mėnesinių. Ar aš nėščia?

  Jei reguliariai geriate kontraceptines tabletes, labai mažai tikėtina, kad esate nėščia. Tabletės yra labai efektyvios. Jei jūsų menstruacijos neprasidėjo, o tabletes vartojote atsakingai ir pagal rekomendacijas, tikrai tai nebūtinai reiškia, jog esate nėščia. Gali būti, kad jūsų gimdos gleivinė ciklo metu nesustorėjo tiek, kad būtų ką pašalinti. Jei menstruacijos neatsiranda ir antra mėnesį, pasikonsultuokite su savo ginekologu.

  Kaip greitai po nesaugaus sekso reikia išgerti skubiosios kontracepcijos tabletę?

  Skubiosios kontracepcijos tabletė turi būti išgerta per pirmas 72 valandas (trys dienos) po nesaugaus sekso. Kuo greičiau ją išgersite, tuo ji bus efektyvesnė. Efektyviausia skubioji kontracepcija yra tada, kai ji išgeriama per pirmąsias 12 valandų po nesaugaus sekso.

  Ar prausimasis duše po nutraukto lytinio akto padeda užtikrinti, jog nepastosiu?

  Ne. Tačiau žinoma, nusiprausti yra gerai ir tuo pačiu užtikrinti, kad sėklos likučiai esantys ant jūsų kūno nepatektų arčiau makšties, nuo vienos iki šešių valandų, turint omenyje spermatozoidų gyvavimo laiką.

  SUŽINOK KAIP KALBĖTI APIE TAI SU:

  Your HCP

  Savo ginekologu

  Savo gydytoju, kuris žino apie tai daugiau; gauk teisingus atsakymus

  Your Parents

  Savo tėvais

  Jie žino daugiau nei tu ir jie tai jau patyrė

  Your Partner

  Savo partneriu

  Jūs esate tame kartu, ir ne tik meigamajame, būk atvira