LYTIŠKAI PLINTANČIOS INFEKCIJOS

Lytiškai plintančios infekcijos - LPI

Seksas yra malonumas, tačiau LPI – ne. LPI arba lytiškai plintančios infekcijos yra perduodamos vienas kitam seksualinio kontakto metu ir jūs tikrai nenorite jomis užsikrėsti. Žinoti kaip save apsaugoti – pirmas žingsnis. LPI yra daug bjauresnės nei jūs galvojate ir daug labiau paplitusios, todėl tikrai verta perskaityti šį skyrių ir elgtis atsakingai.

  LPI TRUMPAI

  • Kiekvienais metais pasaulyje registruojama 340 milijonų naujų išgydomų LPI (sifilio, gonorėjos, chlamidijų ir kt.) atvejų.
  • Negydomos LPI gali turėti rimtų komplikacijų sveikatai
  • Milijonai neišgydomų LPI, tarp kurių ir 2,3 mln. ŽIV infekcijų atvejų, registruojamos pasaulyje kiekvienais metais

  Laboratorija ir Lytiškai plintančios infekcijos - LPI

  KAS TAI YRA?

  Yra daug LPI rūšių, kai kurios išgydomos, kai kurios ne, kai kurių simptomai – baisūs, kitos neturi jokių. Kas tikrai yra bendra visoms lytiškai plintančioms infekcijoms – jūs tikrai nenorite jomis užsikrėsti. Todėl visuomet saugokite save nuo galimos infekcijos sekso metu ir eikite tiesiai pas savo gydytojų, jei pajutote simptomus ar galvojate, jog rizikavote užsikrėsti LPI. Visada yra geriau save apsaugoti, nei paskui labai gailėtis.

  Lytiškai plintančių infekcijų – LPI diagnozavimas

  LPI DIAGNOZAVIMAS

  • Kai kurios LPI būna besimptomės, todėl būtinai pasitikrinkite, jei galvojate, kad galėjote užsikrėsti lytiškai plintančia infekcija
  • Rimtai, jokių delsimų ir pasiteisinimų – nesaugus seksas – būtinai pasitikrink

  AR TU UŽSIKRĖTEI LPI?

  Po nesaugaus sekso reikia pasitikrinti ar neužsikrėtei LPI. Kai kurios LPI yra besimptomės, todėl tu gali ir nežinoti, jog tavyje yra kažkas bjauraus. Ir šios infekcijos bus perduotos kitiems kiekvieno nesaugaus sekso metu. Pasitikrink ir nesimylėk, kol neįsitikini, kad tavo partneris neužsikrėtęs LPI. Juk tu norėtum, kad ir su tavimi būtent taip būtų elgiamasi?

  APSAUGA TRUMPAI

  • Yra tik vienintelis kontraceptikas, kuris apsaugo nuo ŽIV infekcijos (AIDS) ir kitų lytiškai plintančių infekcijų (LPI) ir tai yra prezervatyvas
  • Geriausias būdas išlikti saugiam – būti sąžiningu. Kalbėk atvirai su savo partneriu ir niekuomet nepasiduok tam, ko iš tikrųjų nenori
  • Kai esi seksualiai aktyvi/-us reguliarūs pasitikrinimai dėl LPI yra būtini

  Prezervatyvai ir apsauga

  DARYK TAI TEISINGAI

  Kas yra saugus seksas?

  Saugus seksas – kai gauni ir suteiki malonumą nerizikuodamas užsikrėsti ar užkrėsti LPI. Sąžiningumas santykiuose yra labai svarbus saugant save.

  Kaip tai padaryti?

  Svarbu prisiminti, kad nors tavo kontraceptikaiefektyviai tave apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, jie neapsaugo nuo užsikrėtimo LPI, nebent tu naudoji prezervatyvus. Jie vieninteliai efektyviai apsaugo ir turi būti naudojami su kitais kontraceptikais kartu.

  TIK NEREIKIA MANĘS GĄSDINTI!

  • Ar galiu naudoti IUS, jei dar negimdžiau vaikų?

   Žinoma, galite. Jums nereikėtų svartyti šio metodo, jei greitu laiku planuojate pastoti, tačiau visais kitais atvejais tai galimas svarstyti pasirinkimas.

  • Ar vartodama kontraceptines tabletes priaugsiu svorio?

   Kontraceptinių tablečių ilgalaikis vartojimas neturi pastebimos įtakos jūsų kūno svoriui. Kai kurioms moterims, pradėjus vartoti kontraceptines tabletes pastebimi maži svorio pokyčiai, tačiau klinikinėse studijose įrodyta, kad ilgalaikio poveikio kūno svoriui nėra. Pasikalbėkite sus savo gydytoju šiuo klausimu.

  • Jei maitinu krūtimi, ar man reikalinga kontracepcija?

   Maitinimas krūtimi gali apsaugoti nuo nėštumo iki šešių mėnesių, tačiau tik esant šioms sąlygoms - turi nebūti mėnesinių ir kūdikis turi būti dažnai žindomas ir dieną, ir naktį. Ir tai nereiškia, kad nėštumas yra neįmanomas, nes vos tik kuri nors iš sąlygų yra netenkinama, jūs galite vėl pastoti.

  • Kaip ilgalaikis kontraceptinių tablečių vartojimas paveiks mano vaisingumą ateityje?

   Iš tikrųjų yra įmanoma pastoti iš karto po to, kai nutraukiama gerti kontraceptines tabletes. Ilgalaikis tablečių vartojimas neveikia įprasto moters vaisingumo.

  • Ar galiu pastoti, jei mylėsiuos mėnesinių metu?

   Remiantis ekspertų nuomone, jūs galite pastoti, jei mylėsitės mėnesinių metu. Sperma gali išlikti aktyvi moters gimdoje iki šešių dienų, mėnesinių trukmė yra įvairi, todėl, jei neplanuojate nėštumo, turite naudoti apsisaugojimo priemones ir mėnesinių metu.

  • Ar gimdos spiralė gali judėti mano gimdoje ir taip sukelti man problemas?

   Gimdos spiralė yra labai efektyvus apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo metodas ir yra įvedama į gimdą apmokyto gydytojų ginekologo bei lieka gimdoje 3 arba 5 metus. Gimdos pradūrimo rizika yra reta (t.y. mažiau kaip 1-nai iš 1000-čio moterų).

  • Ar galiu pastoti, jei mylėdamasi nejaučiu orgazmo?

   Malonumas, kurį patiriate sekso metu nėra susijęs su moksliniais faktais apie seksą. Jei mylitės nenaudodama kontracepcijos, galite pastoti – nesvarbu, jausite malonumą ar ne.

  • Ar vartodama hormoninius kontraceptikus tapsiu nevaisinga?

   Hormoninė kotracepcija nesukelia nevaisingumo. Jūsų kūnui gali prireikti truputį laiko, kol pastosite, tačiau tai laikinas reiškinys. Įprastas sveikos moters vaisingumas sugrįžta, nesvarbu kaip ilgai naudojote hormoninį kontracepcijos metodą.

  • Ar galima tą patį prezervatyvą naudoti dar kartą?

   Ne, prezervatyvai – ne kavos puodeliai, todėl negalima jų išplauti ir vėl naudoti. Tai gali atrodyti įmanoma, tačiau tai yra netiesa. Prezervatyvai pagaminti iš labai plonos medžiagos, kuri gadinasi naudojama bei plyšta, jei naudojama daugiau nei vieną kartą. Taip pat, spermicidinės medžiagos, kuria ištepamas prezervatyvo vidus, panaudojus nebelieka. Todėl kiekvieną kartą naudokite naują.

  • Ar skubioji kontracepcija 100% veiksminga?

   Nei vienas kontracepcijos metodas nėra 100% veiksmingas. Skubioji kontracepcija yra efektyviausia, jei vartojama kaip galima greičiau po nesaugaus sekso, idealiu atveju – per pirmąsias 12-a valandų. Jei suvartojama vėliau nei per 24 valandas, jos efektyvumas labai sumažėja. Kuo dažniau pagalvosite apie apsisaugojimo priemones prieš seksą, tuo didesnė tikimybė, jog jums neprireiks skubiosios kontracepcijos.

  • Ar mano kūnui reikia pailsėti nuo geriamųjų kontraceptikų vartojimo?

   Medicininiu požiūriu, nėra absoliučiai jokios priežasties, kodėl reiktų daryti pertraukas vartojant kontraceptines tabletes, jei jos jums tinka ir yra gerai toleruojamos. Vienintelė priežastis nutraukti jums tinkamų kontraceptinių tablečių vartojimą – jei planuojate pastoti. Jei ne – jūs galite vartoti jūsų pasirinktą metodą tiek ilgai, kiek norite.

  DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

  Ar prezervatyvai yra vienintelė efektyvi priemonė apsisaugoti nuo lytiškai plintančių infekcijų?

  Taip. Įrodyta, jog prezervatyvai apsaugo nuo lytiškai plinatnčių infekcijų (LPI). Tai vienintelė kontraceptinė priemonė, kuri suteikia ir LPI apsaugą. Prezervatyvas suteikia skirtingo lygio apsaugą nuo skirting LPI todėl, kad skirtingos infekcijos plinta skirtingai – kai kurios plinta maišantis kūno skysčiams, kai kurios nuo odos kontakto.

  Tyrimai rodo, akd prezervatyvai efektyviai apsaugo nuo LPI, kurios plinta maišantis kūno skysčiams, pvz., chlamidijos, gonorėja ir ŽIV. Prezervatyvai taip pat sumažina nuo odos kontakto keliu plintančių ligų riziką, pvz., herpes virusas arba žmogaus papilomos virusas. Šiuo atveju prezervatyvai gali apsaugoti tik tada, jei oda užkrėsta būten toje vietoje, kurią dengia prezervatyvas.

  Kas dažniau rizikuoja užsikrėsti LPI, vyrai ar moterys?

  Esant LPI rizikai, tikėtina, jog moterys užsikrės dažniau, nei vyrai dėl biologinių faktorių. Moterys turi didesnį plotą, kuriame gali išplisti infekcija (gimdos kaklelis ir makštis), negu vyrai. Be to makštyje gali būti mikroįtrūkimų, per kuriuos infekcijai lengviau patekti į moters kūną.

  Ar ŽIV infekcija perduodama apsikabinant, spaudžiant ranką ar įkandus uodui?

  ŽIV nėra perduodamas per paprastą kontaktą. Jei tai uždaras bučinys, apsikabinimas, rankos paspaudimas, maisto, rūbų dalinimasis ar naudojimasis tuo pačiu tualetu – ŽIV neperduodamas. Taip pat virusas negali išgyventi ilgai nebūdamas žmogaus kūne. Uodai taip pat neperneša ŽIV.

  Ar mylintis su niekuomet lytinių santykių neturėjusiu žmogumi išgydo nuo LPI, tarp jų ir ŽIV?

  Ne. Tokiu būdu užkrėsite žmogų, kuris dar nėra turėjęs lytinių santykių.

  Ar varpos ar makšties plovimas po sekso sumažina riziką užsikrėsti LPI?

  Genitalijų higiena yra reikalinga. Tačiau nėra jokių įrodymų, jog genitalijų plovimas apsaugo nuo LPI. Netgi, makšties plovimas didina moters riziką užsikrėsti LPI, tarp jų ir ŽIV, bei dubens uždegimine liga.

  Ar nėštumas padidina moterų riziką užsikrėsti ŽIV?

  Šiuolaikiniai įrodymai yra prieštaringi šiuo klausimu. Jei moteris užsikrės ŽIV būdama nėščia, yra didelė tikimybė, jog ji perduos virusą kūdikiui nėštumo, gimdymo ar pogimdyvinio laikotarpio metu, nes tuo metu jos kraujyje yra didelė viruso koncentracija. Todėl nėščioms moterims būtina saugotis nuo LPI naudojant prezervatyvus. Jei nėščia moteris mano, jog užsikrėtė ŽIV, jai būtina atlikti testą. Gali būti tam tikrų resursų, kaip neperduoti kūdikiui ŽIV nėštumo, gimdymo ir pogimdyvinio laikotarpio metu.

  SUŽINOK KAIP KALBĖTI APIE TAI SU:

  Your HCP

  Savo ginekologu

  Savo gydytoju, kuris žino apie tai daugiau; gauk teisingus atsakymus

  Your Parents

  Savo tėvais

  Jie žino daugiau nei tu ir jie tai jau patyrė

  Your Partner

  Savo partneriu

  Jūs esate tame kartu, ir ne tik meigamajame, būk atvira