NĖŠTUMAS

Apie nėštumą, Are sate nėščia?

Kai esi tam pasiruošusi, nėštumas yra gyvenimo stebuklas ir nuostabus tavo gyvenimo įvykis. Būti tėvais yra didelis darbas, todėl tau tikrai reikia būti pasiruošus šiam žingsniui. Perskaityk informaciją žemiau ir sužinok kaip geriausiai save gali apsaugoti nuo neplanuoto nėštumo, pasiruošti ir žinoti ko tau reikia.

  SUŽINOK

  • Nėštumo testo veikimas pagrįstas hormonų nustatymu tavo šlapime
  • Dauguma testų parodo rezultatą per pirmą vėluojančių menstruacijų dieną
  • Testai, daromi anksčiau nei vėluoja menstruacijos gali būti netikslūs
  • Jei tavo menstruacijos nereguliarios, anksčiausia data atlikti testui yra 3 savaitė (21 diena) nuo dienos, kai paskutinį kartą mylėjaisi be apsaugos. Niekas nėra tobulas, todėl visuomet papildomai dėl nėštumo pasitikrink pas savo ginekologą
  • Menstruacijos gali vėluoti dėl įvairių priežasčių, todėl nepanikuok ir nedaryk skubotų sprendimų

  Nėštumo testas

  PLAČIAU

  Ar aš nėščia?

  Nėštumo testo veikimo principas pagrįstas, hormono, kuris nustatotamas tavo šlapime, jei eisi nėščia. Dauguma testų nustato nėštumą, net kai tavo menstruacijos vėluoja vieną dieną, tačiau ne visų moterų menstruacijų ciklai veikia tiksliai kaip laikrodžiai. Todėl atlikti nėštumo testą po 3 savaičių nuo paskutinio nesaugaus mylėjimosi irgi variantas. Geriausia testui naudoti rytinį šlapimą, nes tuo metu yra didžiausia hormono koncentracija ir yra didžiausia tikimybė jį nustatyti.

  Kas, jei jis teigiamas?

  Jei testo rezultatas teigiamas, paprastas atsakymas – tu laukiesi. Testų atsakymai ne visuomet būna 100% tikslūs, todėl jei net rezultatas teigiamas, tau reikia apsilankyti pas savo ginekologą ir įsitikinti, jog tikrai laukiesi bei gauti patarimus, kaip elgtis toliau.

  Kas, jei jis neigiamas?

  Šiuolaikiniai testai yra gana tikslūs, todėl jei rezultatas neigiamas, tikriausiai tu nesilauki. Bet jei ir toliau neramu, kodėl neatsiranda menstruacijos, apsilankyk pas savo ginekologą. Menstruacijos gali vėluoti dėl daugelio priežasčių, tokių kaip patiriamas stresas, mitybos pokyčiai, kitos sveikatos problemos – todėl aptark tai su ginekologu.

  Nėštumas ir hormonai

  OOOIJ, AŠ NENORĖJAU PASTOTI

  • Kiekviena reaguoja skirtingai į žinią apie nėštumą, tačiau kaip bereaguotum – nepanikuok!
  • Nuspręsti ką daryti su šia žinia toliau – milžiniškas sprendimas, todėl tu neturi to daryti viena – pasikalbėk su savo partneriu, draugėmis, šeima ir ginekologu
  • Priimk pagalbą ir patarimus, bet nepasiduok spaudimui elgtis taip, kaip tu nenori ir jauti, kad to gailėsies

  KĄ DARYTI TOLIAU?

  Tu laukiesi. Ši žinia arba tave pradžiugins, arba išgąsdins. Tačiau nebijok – tu gali rinktis:

  • gimdyti kūdikį
  • nutraukti nėštumą

  Labai svarbu priimti tau teisingą sprendimą, tačiau taip pat svarbu turėti pakankamai laiko tai apsvarstyti. Neleisk niekam tavęs spausti daryti tai, ko tu nenori. Sprendimas yra tik tavo. Pasistenk išlikti rami, kalbėkis su ginekologu, savo partneriu, šeima, draugais ir būk tikra, jog sprendimas, kurį priimsi yra tikrai tas, kurio tu nori. Tavo ginekologas bet kuriame tavo svarstymo etape yra tau parama ir pagalba. Nesvarbu kaip nusręsi, būk informuota, sveika ir saugi.

  Gimdyti

  Jei nuspręsi gimdyti, tau reikia pasirūpinti savo organizmo priežiūra nėštumo metu, dar vadinama antenataline priežiūra. Gydytojas ginekologas tau patars apie sveikos mitybos principus, apie fizinius pratimus, folinės rūgšties vartojimą, rūkymo ir alkoholio vartojimo nutraukimą, tavo vartojamų vaistų rizikas, lytiškai plintančių infekcijų pasitikrinimą.

  Tau gali kilti nerimas, jog nesusitvarkysi su kūdikio auginimu. Tavo partneris, šeima ir draugai gali būti tavo tikroji parama prižiūrint kūdikį. Tavo ginekologas gali taip pat patarti, pakviesti dalyvauti vykstančiose motinystės mokyklose ir suteikti tau paramą, kurios tau reikia.

  Abortas

  Teisėtas abortas yra saugus būdas nutraukti nėštumą. Tai yra tas sprendimas, kurį tu priimsi, jei nuspręsi, jog nenori kūdikio dabar. Kiekvienoje šalyje teisėto aborto statusas skiriasi. Todėl, jei galvoji apie nėštumo nutraukimą – pasikalbėk su savo ginekologu ir kuo greičiau, nes tada bus mažiau šansų, jog praleisi galutinį terminą, kada dar galima nutraukti nėštumą teisėtai. Daugelyje šalių, kuriose abortas yra įteisintas, galutinis terminas iki kada leidžiama daryti abortą yra 12 nėštumo savaitė, vėliau jau tai daroma tik dėl medicininių priežasčių.

  Informacija apie tai, jog moteris nusprendė nutraukti nėštumą ir jai buvo atliktas abortas yra konfidenciali ir be tavo sutikimo niekam negali būti atskleidžiama. Jei tau neramu dėl konfidencialumo aptark tai su savo ginekologu. Labai svarbu ne vilkinti savo sprendimo.

  Klinikoje procedūra saugi ir tuo lengvesnė, kuo mažiau nėštumo savaičių yra. Dauguma abortų padaromi iki 13-tos nėštumo savaitės. Dėl medicininių indikacijų gali būti atliekami iki 20-tos savaitės. Nėštumo nutraukimas dažniausiai nepaveikia moters įprasto vaisingumo ateityje. Rizikos yra mažos, tačiau kaip ir atliekant bet kokią medicininę procedūrą, jos egzistuoja. Be to, jei abortas atliekamas nesaugiai ar per vėlai, rizikos didėja. Retais atvejais, gali būti lemtingų rimtų komplikacijų, kurios paveikia jūsų kūną ne tik fiziškai, bet ir emociškai, pvz., gimdos kaklelio, gimdos ar kitų organų pažeidimai, kraujavimai ar depresija.

  Moteris patiria daug ir įvairių jausmų po nėštumo nutraukimo. Liūdesys, kaltė, nusiminimas – tai jausmai kurie lydi moterį po aborto. Didžiajai daugumai tai neužtrunka ilgai, tačiau abortas paveikia moters psichologinę būklę ir reikia į tai atkreipti dėmesį, stebėti save ir jei reikia kreiptis į psichologą. Taip pat būtina su savo ginekologu aptarti efektyvias kontracepcijos priemones, kad vėl nepasikartotų nepageidaujama situacija.

  KAIP NEPASTOTI

  • Apsilankykite pas savo ginekologą ir aptarkite patikimus kontrcepcijos metodus, kurie jums gali tikti
  • Atsakyk į klausimus ir atlikite namų darbus, prieš savo vizitą pas ginekologą

  Apie nėštumą konsultuojantis gydytojas

  APSAUGOK SAVE

  Visuomet, kai nori save apsaugoti arba nori papildomos apsaugos, tau reikia žinių. Sužinok apie egzistuojančius kontracepcijos metodus, išmok kalbėti atvirai apie seksą, kontracepciją ir savo poreikius. Kuo daugiau žinai, tuo labiau pasitiki savimi kalbėdama apie tai ir tuo didesnė tikimybė gauti tau svarbius atsakymus ir nepatekti į situaciją, kurioje visiškai nenori būti. Šis tinklapis yra vieta pradėti domėtis, tačiau būtinai prieš priimdama sprendimą – aptark savo poreikius su gydytoju ginekologu.

  TIK NEREIKIA MANĘS GĄSDINTI!

  • Ar galiu naudoti IUS, jei dar negimdžiau vaikų?

   Žinoma, galite. Jums nereikėtų svartyti šio metodo, jei greitu laiku planuojate pastoti, tačiau visais kitais atvejais tai galimas svarstyti pasirinkimas.

  • Ar vartodama kontraceptines tabletes priaugsiu svorio?

   Kontraceptinių tablečių ilgalaikis vartojimas neturi pastebimos įtakos jūsų kūno svoriui. Kai kurioms moterims, pradėjus vartoti kontraceptines tabletes pastebimi maži svorio pokyčiai, tačiau klinikinėse studijose įrodyta, kad ilgalaikio poveikio kūno svoriui nėra. Pasikalbėkite sus savo gydytoju šiuo klausimu.

  • Jei maitinu krūtimi, ar man reikalinga kontracepcija?

   Maitinimas krūtimi gali apsaugoti nuo nėštumo iki šešių mėnesių, tačiau tik esant šioms sąlygoms - turi nebūti mėnesinių ir kūdikis turi būti dažnai žindomas ir dieną, ir naktį. Ir tai nereiškia, kad nėštumas yra neįmanomas, nes vos tik kuri nors iš sąlygų yra netenkinama, jūs galite vėl pastoti.

  • Kaip ilgalaikis kontraceptinių tablečių vartojimas paveiks mano vaisingumą ateityje?

   Iš tikrųjų yra įmanoma pastoti iš karto po to, kai nutraukiama gerti kontraceptines tabletes. Ilgalaikis tablečių vartojimas neveikia įprasto moters vaisingumo.

  • Ar galiu pastoti, jei mylėsiuos mėnesinių metu?

   Remiantis ekspertų nuomone, jūs galite pastoti, jei mylėsitės mėnesinių metu. Sperma gali išlikti aktyvi moters gimdoje iki šešių dienų, mėnesinių trukmė yra įvairi, todėl, jei neplanuojate nėštumo, turite naudoti apsisaugojimo priemones ir mėnesinių metu.

  • Ar gimdos spiralė gali judėti mano gimdoje ir taip sukelti man problemas?

   Gimdos spiralė yra labai efektyvus apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo metodas ir yra įvedama į gimdą apmokyto gydytojų ginekologo bei lieka gimdoje 3 arba 5 metus. Gimdos pradūrimo rizika yra reta (t.y. mažiau kaip 1-nai iš 1000-čio moterų).

  • Ar galiu pastoti, jei mylėdamasi nejaučiu orgazmo?

   Malonumas, kurį patiriate sekso metu nėra susijęs su moksliniais faktais apie seksą. Jei mylitės nenaudodama kontracepcijos, galite pastoti – nesvarbu, jausite malonumą ar ne.

  • Ar vartodama hormoninius kontraceptikus tapsiu nevaisinga?

   Hormoninė kotracepcija nesukelia nevaisingumo. Jūsų kūnui gali prireikti truputį laiko, kol pastosite, tačiau tai laikinas reiškinys. Įprastas sveikos moters vaisingumas sugrįžta, nesvarbu kaip ilgai naudojote hormoninį kontracepcijos metodą.

  • Ar galima tą patį prezervatyvą naudoti dar kartą?

   Ne, prezervatyvai – ne kavos puodeliai, todėl negalima jų išplauti ir vėl naudoti. Tai gali atrodyti įmanoma, tačiau tai yra netiesa. Prezervatyvai pagaminti iš labai plonos medžiagos, kuri gadinasi naudojama bei plyšta, jei naudojama daugiau nei vieną kartą. Taip pat, spermicidinės medžiagos, kuria ištepamas prezervatyvo vidus, panaudojus nebelieka. Todėl kiekvieną kartą naudokite naują.

  • Ar skubioji kontracepcija 100% veiksminga?

   Nei vienas kontracepcijos metodas nėra 100% veiksmingas. Skubioji kontracepcija yra efektyviausia, jei vartojama kaip galima greičiau po nesaugaus sekso, idealiu atveju – per pirmąsias 12-a valandų. Jei suvartojama vėliau nei per 24 valandas, jos efektyvumas labai sumažėja. Kuo dažniau pagalvosite apie apsisaugojimo priemones prieš seksą, tuo didesnė tikimybė, jog jums neprireiks skubiosios kontracepcijos.

  • Ar mano kūnui reikia pailsėti nuo geriamųjų kontraceptikų vartojimo?

   Medicininiu požiūriu, nėra absoliučiai jokios priežasties, kodėl reiktų daryti pertraukas vartojant kontraceptines tabletes, jei jos jums tinka ir yra gerai toleruojamos. Vienintelė priežastis nutraukti jums tinkamų kontraceptinių tablečių vartojimą – jei planuojate pastoti. Jei ne – jūs galite vartoti jūsų pasirinktą metodą tiek ilgai, kiek norite.

  DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

  Jei maitina krūtimi, ar moteris privalo nenaudoti hormoninių kontraceptikų?

  Kol maitinate krūtimi galima naudoti hormoninius kontracepcijos metodus: netinkami tik tie, kuriuose yra estrogeno, nes estrogenas veikia pieno gamybą. Hormoniniai metodai, kuriusee yra tik progestinas, yra variantas, kurį galima naudoti maitinant krūtimi, ypač tie metodai, kuriuose progestinas išsiskiria ir veikia vietiškai gimdoje pvz. hormoninės spiralės. Nei pieno kokybė, nei jo kiekis nėra veikiami. Trijų mėnesių trukmės kontraceptinės injekcijos (nėra Lietuvoje), tik progestininės tabletės, kontraceptinis implantas, hormoninė spiralė – tai yra hormoniniai kontracepcijos metodai, kuriuos galima naudoti maitinant krūtimi. Pasitark su savo ginekologu, apie tai kas tinka tau.

  Kokie yra pirmieji nėštumo požymiai?

  Dažniausiai pirmasis nėštumo požymis – menstruacijų nebuvimas, tačiau moterims, kurių menstruacijos nereguliarios, pagal tai sunku atskirti, jog jos laukiasi. Nėštumo pradžioje, dauguma moterų patiria dažnesnį norą šlapintis, didelį nuovargį, pykinimą ir/ar vėmimą ir padidėjusi krūtų jautrumą. Visi šie simptomai yra normalūs. Dauguma vaistinėje parduodamų nėštumo testų gali nustatyti nėštumą praėjus nuo 9-12 dienų po apvasinimo. Šių testų atlikimas sumažina spėliojimus ir nerimą. Tyrimų laboratorijoje atliekami nėštumo tyrimai pagal kraujo serumą, nustato nėštumą praėjus 8-11 dienų po apvaisinimo.

  Ar pilvo susitraukimai nėštumo metu normalu?

  Nėštumo pradžioje, gimdos susitraukimai rodo, jog gimdoje vyksta natūralūs su nėštumu susiję pokyčiai. Vėliau tai rodo, jog gimda didėja. Reikia atkreipti dėmesį, jei susitraukimai ir jų sukeliamas skausmas yra kitoks, nei ankstesniais nėštumais, jei jis stiprėja ar atsiranda kraujavimas iš makšties – visa tai gali būti negimdinio nėštumo ar gresiančio persileidimo požymiai.

  Taip pat nėštumo metu pasireiškiantys tokie simptomai kaip pykinimas, vėmimas, pilvo didėjimas, tuštinimosi įpročių pasikeitimas, padažnėjęs šlapinimasis, pasunkėjęs kvėpavimas, širdies ūžesiai, kojų tinimas ir uždusimas yra normalūs nėštumo metu ir nereiškia kokios nors ligos.

  Ar galima apsisaugoti nuo strijų?

  Deja, apsisaugoti nuo strijų neįmanoma. Kokios bus strijų žymės yra nulemta genetikos. Jos dažniausiai atsiranda, kai greitai priaugama arba prarandama svorio. Kremų ar aliejų naudojimas labai mažai padeda. Laimei, strijų žymės laikui bėgant darosi mažiau ryškios, ir tampa sidabriškai baltomis, tačiau jos neįdega saulės spinduliuose.

  Kada gimda vėl taps normalaus dydžio?

  Praėjus 6-ioms savaitėms po gimdymo gimda susitraukia iki ankstesnės būsenos. Šis procesas vadinamas involiucija. Jo metu, moterims jaučia gimdos susitraukimus, ypač ryškiai, kai matina krūtimi.

  Kodėl nėščios moterys jaučiasi pavargusios?

  Nuovargis nėštumo pradžioje yra normalu. Kadangi vyksta daug kūno pokyčių, moteris jaučiasi pavargusi ir jai reikia daugiau miego. Sumažėja kraujospūdis, taip pat cukraus kiekis kraujyje, hormonų pokyčiai dėl progestino įtakos, metaboliniai pokyčiai, anemija – visa tai įtakoja nuovargio pojūtį. Moteris turi pasitikrinti pas savo ginekologą, ar jai nereikia papildomai mankštintis, pakeisti vartojamus vitaminus ir/ar vartoti papildomai geležies.

  Juk maitinimas krūtimi apsaugo nuo nėštumo, taip?

  Vis dar labai plačiai tikima šiuo nesusipratimu, kad moteris negali pastoti matindama krūtimi (nors tai ir padeda mažam kūdikiui greitai įgyti broliuką arba sesutę). Maitinimas krūtimi blokuoja ovuliaciją. Tačiau tik prasidėjusios menstruacijos patvirtina, kad ovuliacija jau prasidėjo.

  Kai kūdikiui pradedama duoti papildomo maisto, jis maitinamas pagal grafiką ir tik dieną, o ne tada, kada nori, tikėtina jog ovuliacija prasidės ir jūs galite pastoti. Todėl jei nenorite rizikuoti ir nenorite dabar vėl pastoti, naudokite kontraceptines priemones, maitindama krūtimi. Jūsų ginekologas tikrai patars, kas jums geriausiai gali tikti.

  SUŽINOK KAIP KALBĖTI APIE TAI SU:

  Your HCP

  Savo ginekologu

  Savo gydytoju, kuris žino apie tai daugiau; gauk teisingus atsakymus

  Your Parents

  Savo tėvais

  Jie žino daugiau nei tu ir jie tai jau patyrė

  Your Partner

  Savo partneriu

  Jūs esate tame kartu, ir ne tik meigamajame, būk atvira