DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kartais žmonėms būna per daug gėda, jie būna per daug užimti, o kartais tiesiog nežino, kokius klausimus reikia paklausti. Šiame tinklapyje esantys klausimai-atsakymai apima didelę dalį aspektų, kuriuos reikia žinoti.

HORMONINĖ SPIRALĖ - IUS

Ar skauda, kai įvedama hormoninė spiralė?

Hormoninės spiralės įvedimą gerai toleruoja dauguma moterų. Kai kurios patiria skausmą arba galvos svaigimą po įvedimo, tačiau šie potyriai praeina per trumpą laiką. Prieš įvedimą galima gimdos kakleliui pritaikyti vietinę nejautrą arba paprastus nuskausminamuosius.

Kuo skiriasi IUS ir IUD?

IUD (varinė spiralė) yra mažas plastikinis T formos rėmelis, apvyniotas vario viela, kuris yra įvedamas į gimdą. IUS (hormoninė spiralė) mažas plastikinis T formos rėmelis, ant kurio yra cilindras, turintis savyje hormoną progestiną, kuris yra lėtai atpalaiduojamas kasdien į gimdos ertmę. IUS ir IUD skiriasi veikimo mechanizmais ir savybėmis. Pakalbėk su savo ginekologu, kuri spiralė tau labiau tinkama.

Ar galima IUS naudoti kaip skubiąją kontracepciją?

IUS nebuvo tiriama kaip skubiosios kontracepcijos priemonė.

Ar gali IUS iškristi iš gimdos arba joje įstrigti?

Hormoninė spiralė įvedama apmokyto ginekologo, kuris įdės ją teisingai, kaip yra rekomenduojama. Retais atvejais, gimdos raumenų susitraukimai menstruacijų metu kartais gali hormoninę spiralę nustumti žemiau ar išstumti visiškai. Labai retais atvejais ji perforuoja per gimdos sieną. Jei naudojant hormoninę spiralę, pastebėjote neįprastą kraujavimą, skausmą ar diskomfortą – pasirodykite ginekologui.

Ar mano partneris ją jaus sekso metu?

Nei jūsų partneris, nei jūs sekso metu neturite jausti hormoninės spiralės. Jei jaučiate, nesimylėkite, kol nepasirodysite gydytojui ir jis patikrins, ar hormoninė spiralė stovi gimdoje teisingai.

Ar saugu, menstruacijų metu naudoti higieninius tamponus, jei turiu IUS?

Higieninius paketus naudoti rekomenduojama. Jei naudosite higieninius tamponus, pirmąjį mėnesį po hormoninės spiralės įvedimo, juos reikia keisti kaip galima dažniau.

Ar aš kraujuosiu po to, kai IUS bus įvesta?

Dauguma moterų, įvedus hormoninę spiralę, patiria lengvesnes ir trumpesnes menstruacijas. Kai kurioms menstruacijos pradingsta visiškai.

Ar galima hormoninę spiralę laikyti gimdoje ilgiau nei tris arba penkis metus?

Įvedus hormoninę spiralę, ji turi būti gimdoje tris arba penkis metus, atitinkamai pagal tai, kaip rekomenduojama. Praėjus tam laikotarpiui, jei metodas jums tiko ir patiko, reikia hormoninę spiralę pakeisti nauja, todėl aptarkite tai su savo ginekologu.

Ko galiu tikėtis iš karto po įvedimo?

Dauguma moterų gerai toleruoja hormoninės spiralės įvedimą. Tačiau, įvedimo metu gali būti jaučiamas skausmas arba svaigti galva. Šie pojūčiai praeina greitai po įvedimo. Jei ši pojūčiai nepraeina per pusvalandį, greičiausiai hormoninė spiralė yra įvesta neteisingai. Jūsų ginekologas turi patikrinti, ar reikia IUS ištraukti ir pakeisti nauja. Jei labai skauda, ir tai tęsiasi keletą savaičių po įvedimo, reikia pasirodyti ginekologui.

Kokie siūlai yra prijungti prie hormoninės spiralės?

Šie 2 siūlai leidžia ginekologui ištraukti IUS. Ginekologas turėtų parodyti, kaip apčiuopti siūlus,patikrinimui ar spiralė yra vietoje. Gebėjimas pačiai patikrinti siūlus, užtikrina, kad spiralė vietoje ir suteikia efektyvią kontracepciją. Tačiau tai reikia daryti tik taip, kaip apmokė ginekologas. Jei kyla klausimų, aptark su savo ginekologu.

Kaip greitai hormoninė spiralė pradės veikti?

Jei hormoninė spiralė įvedama per pirmąsias septynias jūsų ciklo dienas, tai reiškia paskutinėmis mensrtuacijų dienomis, ji iškarto po įvedimo apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo su 99% efektyvumu ir veikia 3 arba 5 metus, priklausomai nuo jos rūšies. Tačiau rekomenduojama po įvedimo palaukti 24 valandas, prieš mylintis. Turėdama gimdoje IUS, jūs neturite kasdien galvoti apie savo kontracepciją.

Ar man reikia lankytis pas ginekologą po hormoninės spiralės įvedimo?

Po spiralės įvedimo jums rekomenduojama apsilankyti pas ginekologą praėjus 4 – 6 savaitėms. Po šio vizito jūsų ginekologas patars, kaip dažnai reikia pas jį lankytis.

Kaip hormoninė spiralė paveiks mano menstruacijas? Ar jos bus kas mėnesį?

Iš esmės, jums kiekvieną mėnesį, laipsniškai galimai sumažės kraujavimo dienų skaičius ir prarandamo kraujo kiekisTačiau, jūs galite patirti retus tepliojimus ar lengvus kraujavimus per pirmuosius 3-6 mėnesius, papildomai prie įprastų menstruacijų, po IUS įvedimo. Kai kurioms moterims šiuo laikotarpiu menstruacijų kraujavimas sustiprėja, bet tai nereiškia, kad kraujuosite nuolat.

Pasikalbėkite su ginekologu, jei kraujavimas išlieka didesnis nei įprastas arba vėl padidėja, po buvusio sumažėjimo.

Tačiau didesnei daliai moterų, menstruacijos palengvėja, sumažėja, tampa retesnė arba visiškai išnyksta. Jei šešias savaites neturite menstruacijų ir jums neramu – gal pastojote – apsvarstykite galimybę atlikti nėštumo nustatymo testą. Jei jis neigiamas, nėra pagrindo daryti dar vieno, nebent jaučiate nėštumo simptomus (pykinimą, nuovargį, krūtų jautrumą).

Jei naudojant hormoninę spiralę jums išnyko menstruacijos, jos atsistatys spiralę pašalinus.

Ar hormoninė spiralė trukdys seksui?

Kadangi spiralė įvedama į gimdą, ne į makštį, mylintis nei jus, nei jūsų partneris neturi jausti hormoninės spiralės.

Ar man reikia sekti mano mėnesinių kraujavimo pobūdį?

Kadangi keisis jūsų menstruacijų dažnumas ir pobūdis, jo sekimas yra prasmingas. Tai padės kalbantis su ginekologu apie jūsų patirtį naudojant IUS. Kiekvienoje hormoninės spiralės pakuotėje yra kalendorius kraujavimų pobūdžio sekimo žymėjimui.

O ką daryti jei nuspręsiu turėti kūdikį?

Hormoninė spiralė apsaugo nuo nėštumo 3 arba 5 metus, tačiau ginekologas ją gali pašalinti bet kada, kai jūs panorėsite susilaukti kūdikio. Galite bandyti pastoti iš karto po spiralės pašalinimo. Klinikiniuose tyrimuose dauguma dalyvavusių moterų, naudojusių hormoninę spiralę, pastojo per vienerius metus. Taip yra ir toms moterims, kurios nenaudojo jokių kontraceptinių metodų.

Kaip hormoninė spiralė įvedama?

Kai jūsų ginekologas patvirtino, jog jums tinka hormoninė spiralė, o jūs nusprendėte ją pasirinkti, ją galima įvesti paprastos apžiūros metu. Ginekologas įveda skėtiklį į makštį, tuomet gimdos kaklelis patepamas antiseptiku. Ginekologas naudodamas ploną, lankstų plastikinį vamzdelį, įveda hormoninė spiralę per gimdos kaklelį į gimdą. Jei reikalinga, galima panaudoti vietinius anestetikus nuskausminti gimdos kakleliui prieš spiralės įvedimą.

Ar hormoninė sprialė apsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų?

Ne, hormoninė sprialė apsaugo tik nuo nepageidaujamo nėštumo ir neapsaugos jūsų nuo lytiškai plintančių infekcijų, tarp jų ir ŽIV ir AIDS. Nuo LPI reikia saugotis naudojant prezervatyvus.

O jei užsikrėsiu lytiškai plintančia infekcija?

Jei manote, jog užsikrėtėte LPI, jau po hormoninės spiralės įvedimo, apsilankykite pas ginekologą. Kol ginekologas nepatvirtins arba nepaneigs įtarimų, naudokite prezervatyvus.

Ką daryti, jei pastosiu, turėdama hormoninę spiralę?

Nors ir retai, bet naudojant hormoninę spiralę galima pastoti. Menstruacijų nebuvimas nebūtinai yra nėštumo požymis, kai turite gimdoje hormoninę spiralę, tačiau jei pasireiškia ir kiti nėštumo požymiai (pykinimas, nuovargis, krūtų jautrumas) kreipkitės į ginekologą.

Ar galiu naudoti hormoninę spiralę tarp nėštumų?

Taip. Praėjus po gimdymo 6 savaitėms, galite naudoti hormoninę spiralę 3-5 metus tarp nėštumų. Kai norėsite kito kūdikio, galite bandyti pastoti iš karto, kai pašalinsite spiralę.

Ar galima ištraukti hormoninę spiralę, anksčiau nei 3 ar 5 metai?

Taip, spiralę jūsų gineklogoas gali ištraukti anksčiau bet kuriuo metu, kada tik jūs pageidausite.

Ar galiu naudoti higieninius tamponus, turėdama spiralę?

Taip, tačiau juos naudojant, būtina tai daryti atsargiai, kad neužkabinti spiralės siūlų ir jos neištraukti.

Ar gali hormoninė spiralė iškristi?

Nors ir labai retas atvejis, tačiau kartais hormoninė spiralė gali dalinai arba visiškai iškristi. Jei pasireikš stipresni nei menstruaciniai kraujavimai, tai gali būti ženklas, kad spiralė dalinai arba visiškai iškrito. Jei spiralė iškrenta, ji neapsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo. Todėl reikia vengti mylėtis arba naudoti barjerines kontarceptines priemones, pvz., prezervatyvus ir apsilankyti pas ginekologą.

RASKITE ARTIMIAUSIĄ PAGALBĄ

KOKIA KONTRACEPCIJA TINKA MAN?