FREQUENTLY ASKED QUESTIONS

Sometimes people are too embarrassed, too busy, or just don’t know the right questions. The questions on this page should cover a lot of aspects of what you need to know though.

KITOS TEMOS

Ar egzistuoja priešmenstruacinis sindromas?

Taip, tai ne mitas. Aštuonios iš dešimties moterų patiria kai kuriuos diskomforto simptomus trumpą period prieš prasidedant jūsų menstruacijoms. Šiuos simptomus sukelia ciklo metu vykstantys hormone pokyčiai ir kai kurioms moterims jie yra tokie stiprūs, jog paveikia jų kasdieninį asmeninį ir darbinį gyvenimą. Tačiau, kai kada vis dar su ckilu susiję pokyčiai yra vertinami skeptiškai – dažniausiai vyrai yra linkę nuvertinti šiuos simptomus kaip moterų pasiteisinimą dėl pykčio ar logos nuotaikos priežasčių.

Ką turėtum žinoti:
Dažniausiai pasitaikantys priešmenstruacinio sindromo simptomai skirstomi į dvi grupes:
Afektiniai: depresyvi nuotaika, pykčio priepuoliai, susierzinimas, nerimas, sutrikimas, socialinė atskirtis.
Somatiniai: krūtų jautrumas, pilvo pūtimas, galvos skausmas, galūnių patinimai.

Medicinos mokslas vis dar ieško tikslių šių simptomų priežasčių, tačiau viena yra tikra – jie yra susiję su hormone pokyčiais menstruacinio ciklo metu. Kai kurios sudėtinės kontraceptinės tabletės sumažina šiuos simptomus. Pasikalbėk su savo ginekologu apie tai, ką jis gali rekomenduoti, jei patiri šiuos simptomus.

Ar šie su ciklu susiję simptomai yra būdingi visoms?

Tu ne viena! Su ciklu susijusius simptomus patiria aštuonios iš dešimties moterų tam tikru savo vaisingo gyvenimo etapu. Tačiau jūsų patiriami simptomai gali skirtis nuo jūsų sesers ar draugės patiriamų simptomų. Ir netgi jei simptomai vienodi, kiekviena juos jaučia skirtingu intensyvumu. Jei simptomus jaučiate reguliariai, visuomet kelios dienos prieš menstruacijas, pasikalbėkite apie tai su savo ginekologu.

Ar būtinai menstruacijos turi būti skausmingos?

Pilvo, galvos ir nugaros skausmai, krūtų jautrumas, nuotaikų kaita ar pykinimas daugumai moterų menstruacijas paverčia labai nemaloniu laikotarpiu. Tačiau jūs neturite to kentėti tyliai. Pasikonsultuokite su ginekologu, nustatykite galimas priežastis ir sužinokite būdus, kaip galite sau padėti. Kai kurie hormoninės kontracepcijos metodai, pvz., kontraceptinės tabletės ar hormoninė sprialė gali palengvinti menstruacijas, pvz., neleisdama gimdos gelivinei vešėti. Tuo pačiu tai dažniausiai reiškia mažiau sakusmo ir mažiau apribojimų, pvz., planuojant atostogas, mankštinantis ar mylintis.

Ar saugu mylėtis menstruacijų metu?

Nenaudoti kontracepcijos menstruacijų metu - pavojingas žaidimas, nes iš tikrųjų yra įmanoma pastoti ir šiomis ciklo dienomis. Menstruacinio ciklo ilgis yra nuo 21 iki 35 dienų. Ovuliacija dažniausia vyksta dvi savaites iki menstruacijų pradžios, t.y. tarp 7 ir 21 jūsų ciklo dienos. Dėl spermatozoidų gyvavimo laiko, yra nenuspėjama, ar dėl nesaugaus sekso per pirmąsias menstruacijų dienas įmanoma pastoti.

Taip pat kai kurios moterys neteisingai interpretuoja tarpciklinius kraujavimus kaip menstruacijas ir mano,kad saugu mylėtis. Taigi, jei tikrai norite apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, kontracepcija reikia rūpintis nuolat.

Menstruacijos kas mėnesį – ar man jos būtinos?

Labai gajus mitas, jog menstruacijos yra būtinas kasmėnesinis kūno “išsivalymas” nuo negyvų ląstelių ar bakterijų iš gimdos. Bet tiesa yra tokia: žiūrint medicininiu požiūriu kasmėnesinis kraujavimas nėra toks jau naudingas dalykas. Tikrai jums nebus žalos, jei dėl hormoninio kontarcepcijos metodo naudojimo jūųs menstruacijos atps lengvesnės ar trumpesnės.

Žiūrint istoriniu požiūriu, moterys niekuomet neturėjo tiek daug menstruacijų kaip dabar: net iki 450 per gyvenimą. Praeityje, dėl nuolatinių gimdymų ir maitinimų krūtimi, moterys per gyvenimą vidutiniškai tirėdavo apie 150 menstruacijų.

Ar mano kūnui reikia pertraukos “išsivalymui” nuo hormone naudojimo?

Vis dar įmanoma išgirsti seną nuomonė, jog ilgai vartojančios hormonus moterys turi daryti reguliarias pertraukas organizmo išsivalymui nuo hormų. Štai todėl kartais moterys nustoja kelioms savaitėms ar mėnesiams vartoti hormoninius kontraceptikus. Tačiau tai mitas. Nėra jokios priežasties daryti pertraukų “išsivalymui” ir tokios pertraukos gali būti netgi žalingos.

Taip pat pertraukos tarp hormoninių kontraceptikų vartojimo neturi jokios įtakos pastojimo tikimybei gerinti – hormonų vartojimo laikas neturi įtakos pastojimo galimybėms.

Praleidau išgerti vieną kontraceptinę tabletę/vėmiau/viduriavau – ką turėčiau daryti?

Ar kasdien reikia išgerti tabletę?

Tai priklauso nuo tablečių rūšies. Dauguma kontraceptinių tablečių yra skirtos 28 dienų ciklui ir apima laikotarpį be tablečių arba placebo laikotarpį, paprastai tariant, jūs gaunate vieną pakuotę vienam ciklui.
Taigi, kai kuriais atevjais – geriate po vieną tabletę kasdien. Kitais geriate po vieną kontraceptinę tabletę 21,24 ar 26 dienas ir tada negeriate septynias, keturias arba dvi dienas atitinkamai jokių tablečių arba geriate tabletes be hormonų.
Tuose tarpuose, kada negeriate tablečių ar geriate tabletes be hormonų, esate apsaugota nuo nepageidaujamo nėštumo ir turite mėnesinių kraujavimus.

Ar pilvo susitraukimai nėštumo metu normalu?

Nėštumo pradžioje, gimdos susitraukimai rodo, jog gimdoje vyksta natūralūs su nėštumu susiję pokyčiai. Vėliau tai rodo, jog gimda didėja. Reikia atkreipti dėmesį, jie susitraukimai ir jųs sukelaiams skausmas yra kitoks, nei ankstesniais nėštumais, jei jis stiprėja ar atsiranda kraujavimas iš makšties – visa tai gali būti negimdinio nėštumo ar gresiančio persileidimo požymiai.

Taip pat nėštumo metu pasireiškiantys tokie simptomai kaip pykinimas, vėmimas, pilvo didėjimas, tuštinimosi įpročių pasikeitimas, padažnėjęs šlapinimasis, pasunkėjęs kvėpavimas, širdies ūžesiai, kojų tinimas ir uždusimas yra normalūs nėštumo metu ir nereiškia kokios nors ligos.

Kokie yra pirmieji nėštumo požymiai?

Dažniausiai pirmasis nėštumo požymis – menstruacijų nebuvimas, tačiau moterims, kurių menstruacijos nereguliarios, pagal tai sunku atskirti, jog jos laukiasi. Nėštumo pradžioje, dauguma moterų patiria danesnį norą šlapintis, didelė nuovargį, pykinimą ir/ar vėmimą ir padidėjusi krūtų jautrumą. Vis šie simptomai yra normalūs. Dauguma vaistinėje parduodamų nėštumo testų gali nustatyti nėštumą praėjus nuo 9-12 dienų po apvasinimo. Šių testų atlikimas sumažina spėliojimus ir nerimą. Tyrimų laboratorijoje atliekami nėštumo tyrimai pagal kraujo serumą, nustato nėštumą praėjus 8-11 dienų po apvaisinimo.

Ar skauda, kai įvedama hormoninė spiralė?

Hormoninės spiralės įvedimą gerai toleruoja dauguma moterų. Kai kurios patiria skausmą arba galvos svaigimą po įvedimo, tačiau šie potyriai praeina per trumpą laiką. Prieš įvedimą galima gimdos kakleliui pritaikyti vietinę nejautrą arba paprastus nuskausminančiuosius.

Kaip dažnai prezervatyvas paveda?

Lyginant su šiuolaikiniais moderniaia kontracepcijos emtodais, prezervatyvai yra mažiau patikimi ir efektyvūs saugant nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau jie yra vienintelis metodas saugantis nuo lytiškai plintančių infekcijų, tarp jų ir ŽIV/AIDS.

Ar galima panaudoti tą patį prezervatyvą dar kartą?

Ne, pakartotinai to paties prezervatyvo (nesvarbu vyriško ar moteriško) naudoti negalima. Kiekvieną kartą reikia naudoti naują.

Kiek efektyvus nutrauktas lytinis aktas?

Nutrauktas lytinis aktas ir dar mažiau efektyvus nei kiti kontraceptiniai metodai. Jo efektyvumas tik 78%, o tai reiškia, jog 22 iš 100 moterų, kurių partneriai naudoja nutrauktą lytinį aktą, pastoja per metus.

Geriu savo kontraceptines tabletes, bet šį mėnesį nebuvo mėnesinių. Ar aš nėščia?

Jei reguliariai geriate kontraceptines tabletes, labai mažai tikėtina, kad būsite nėščia. Tabletės yra labai efektyvios. Jei jūsų menstruacijos nesirodo, o tabletes avrtojote atsakingai ir pagal rekoemndacijas, tikrai tai nebūtinai reiškia, jog esate nėščia. Gali būti, kad jūsų gimdos gleivinė ciklo metu nesustorėjo tiek, kad būtų ką pašalinti. Jei menstruacijos neatsiranda ir antra mėnesį, pasikonsultuokite su savo ginekologu.

Kaip greitai po nesaugaus sekso reikia išgerti skubiosios kontracepcijos tabletę?

Skubiosios kontracepcijos tabletė turi būti išgerta per pirmas 72 valandas (trys dienos) po nesaugaus sekso. Kuo greičiau ją išgersite, tuo ji bus efektyvesnė. Efektyviausia skubioji kontracepcija yra, kai ji išgeriama per pirmąsias 12 valandų po nesaugaus sekso.

Ar prausimasis duše po nutraukto lytinio akto padeda užtikrinti, jog nepastosiu?

Ne. Tačiau žinoma, nusiprausti yra gerai ir tuo pačiu užtikrinti, kad sėklos likučiai esantys ant jūsų kūno nepatektų arčiau makšties, nuo vienos iki šešių valandų, turint omenyje spermatozoidų gyvybingumo laiką.

Jei maitina krūtimi, ar moterims privalo nenaudoti hormoninių kontraceptikų?

Kol maitinate krūtimi galima naudoti hormoninius kontracepcijos metodus: netinkami tik tie, kuriuose yra estrogeno, nes estrogenas veikia pieno gamybą. Hormoniniai metodai, kuriusoe yra tik progestinas – jie yra varianats, kurį galima naudoti maitinant krūtimi, upač tie metodai, kuriuose progestina veikia vietiškai gimdojem pvz., hormoninėse spiralėse. Nei pieno kokybė, nei kiekis nėra veikiami. Trijų mėnesių trukmės kontraceptinės injekcijos (nėra Lietuvoje), tik progestininės tabletės, kontraceptinis implantas, hormoninė spiralė – tai yra hormoniniai kontracepcijos emtodai, kuriuos galima naudoti maitinant krūtimi. Pasitark su savo ginekologu, apie tai kas tinka tau.

Ar galima apsisaugoti nuo strijų?

Deja, apsisaugoti nuo strijų neįmanoma. Kokios bus strijų žymės yra nulemta genetikos. Jos dažniausiai atsiranda, kai greitai priaugama arba prarandama svorio. Kremų ar aliejų naudojimas labai mažai padeda. Laimei, strijų žymės laikui bėgant darosi mažiau ryškios, ir tampa sidabriškai baltomis, tačiau jos neįdega saulės spinduliuose.

Kada gimda vėl taps normalaus dydžio?

Praėjus 6-ioms savaitėms po gimdymo gimda susitraukia iki ankstesnės būsenos. Šis procesas vadinamas involiucija. Jo metu, moterims jaučia gimdos susitraukimus, ypač ryškiai, kai matina krūtimi.

Kodėl nėščios moterys jaučiasi pavargusios?

Nuovargis nėštumo pradžioje yra normal. Kadangi vyksta daug kūno pokyčių, moterims jaučiasi pavargusi ir jai reikia daugiau miego. Sumažėja kraujospūdis, taip pat cukraus kiekis kraujyje, progestino vykstantys hormone pokyčiai, metaboliniai pokyčiai, anemija – visa tai įtakoja nuovargio pojūtį. Moteris turi pasitikrinti pas savo ginekologą, ar jai nereikia papildomai mankštintis, pakeisti vartojamus vitaminus ir/ar vartoti papildomai geležies.

Juk maitinimas krūtimi apsaugo nuo nėštumo, taip?

Vis dar labai plačiai tikima šiuo nesusipratimu, kad moterims negali pastoti matindama krūtimi (nors tai ir padeda mažam kūdikiui greitai įgyti broliuką arba sesutę). Maitinimas krūtimi blokuoja ovuliaciją. Tačiau tik prasidėjusios menstruacijos, nusako laiką, jog ovuliacija jau prasidėjo.

Kai kūdikiui pradedama duoti papildomo maisto, jis maitinamas pagal grafiką ir tik dieną, o ne tada, kada nori, tikėtina jog ovuliacija prasidės ir jūs galite pastoti. Todėl jei nenorite rizikuoti ir nenorite dabar vėl pastoti, naudokite kontraceptines priemones, maitindama krūtimi. Jūsų ginekologas tikrai patars, kas jums geriausiai gali tikti.

Ar prezervatyvai yra vienintelė efektyvi priemonė apsisaugoti nuo lytiškai plinatnčių infekcijų?

Taip. Įrodyta, jog prezervatyvai apsaugo nuo lytiškai plinatnčių infekcijų (LPL). Tai vienintelė kontraceptinė priemonė, kuri suteikia ir LPL apsaugą. Prezervatyvas suteikia skirting lygio apsaugą nuo skirting LPL, todėl, kad skirtingos infekcijos plinta skirtingai – kai kurios plinta maišantis kūno skysčiams, kai kurios nuo odos kontakto.

Tyrimai rodo, akd prezervatyvai efektyviai apsaugo nuo LPL, kurios plinta maišantis kūno skysčiams, pvz., chlamidijos, gonorėja ir ŽIV. Prezervatyvai taip pat sumažina nuo odos kontakto plintančių ligu riziką, pvz., herpio virusas arba žmogaus papilomos virusas. Tačiau šiuo atveju prezervatyvai gali apsaugoti tik tada, kai oda užkrėsta būten toje vietoje, kurią dengia prezervatyvas.

Kas dažniau rizikuoja užsikrėsti LPL, vyrai ar moterys?

Esant LPL rizikai, tikėtina, jog moterys užsikrės dažniau, nei vyrai dėl biologinių faktorių. Moterys turi didesnį plotą, kuris gali priimti infekciją (gimdos kaklelis ir makštis), negu vyrai. Be to makštyje gali būti mikroįtrūkimų, per kuriuso infekcijai lengviau patekti į moters kūną.

Ar ŽIV infekcija perduodama apsikabinant, spaudžiant ranką ar įkandus uodui?

ŽIV nėra perduodamas per paprastą kontaktą. Jei tai uždaras bučinys, apsikabinimas, rankos paspaudimas, maisto, rūbų dalinimasis ar naudojimasis tuo pačiu tualetu – ŽIV neperduodamas. Taip pat virusas negali išgyventi ilgai nebūdamas žmogaus kūne. Uodai taip pat neperneša ŽIV.

Ar mylintis su niekuomet lytinių santykių neturėjusiu žmogumi išgydo nuo LPL, atrp jų ir ŽIV?

Ne. Tokiu būdu užkrėsite žmogų, kuris neturėjo infekcijos.

Ar varpos ar makšties plovimas po sekso sumažina riziką užsikrėsti LPL?

Genitalijų higiena yra reikalinga. Tačiau nėra jokių įrodymų, jog genitalijų plovimas apsaugo nuo LPL. Netgi, makšties plovimas didina moters riziką užsikrėsti LPL, tarp jų ir ŽIV, bei dubens uždegimine liga.

Ar nėštumas padidina moterų riziką užsikrėsti ŽIV?

Šiuolaikiniai įrodymai yra prieštaringi šiuo klausimu. Jei moterims užsikrės ŽIV būdama nėščia, yra didelė tikimybė, jog ji perduos virusą kūdikiui nėštumo ir gimdymo metu, nes tuo metu jos kraujyje bus aukštas viruso lygmuo. Todėl nėščioms moterims būtina saugotis nuo LPL naudojant prezervatyvus. Jei nėščia moetris mano, jog užsikrėtė ŽIV, jai būtina atlikti testą. Gali būti tam tikrų resursų, kaip neperduoti kūdikiui _IV nėštumo, gimdymo ir pogimdyvinio laikotarpio metu.

RASKITE ARTIMIAUSIĄ PAGALBĄ

KOKIA KONTRACEPCIJA TINKA MAN?