DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kartais žmonėms būna per daug gėda, jie būna per daug užimti, o kartais tiesiog nežino, kokius klausimus reikia paklausti. Šiame tinklapyje esantys klausimai-atsakymai apima didelę dalį aspektų, kuriuos reikia žinoti.

KONTRACEPTINĖ TABLETĖ

Ar visos tabletės vienodos?

Ne, kontraceptinės tableytės yra skirtingos, visos jos kažkiek skiriasi viena nuo kitos. Svarbiausia žinoti kokios yra konkrečių kontraceptinių tablečių vartojimo rekomendacijos. Labai svarbu vartoti tabletes tiksliai kaip nurodyta, todėl, kad jei yra praleidžiama išgerti tabletę, jų veiksmingumas mažėja. Jei turi klausimų apie tablečių vartojimą, pasikonsultuok su savo ginekologu.

Kokia yra kontarceptinės tabletės sudėtis?

Kontraceptinėse tabletėse naudojami sintetiniai hormonai, panašųs į natūraliai moters kūne esanačius progestiną ir estrogeną. Kai kurios tabletės yra tik progestino, kai kurios yra sudėtinės – jų sudėtyje progestinas ir estrogenas.
Sudėtinė kontraceptinė tabletė imituoja tavo kūnui nėštumą, nors tu nesi tuo metu nėščia, o tai stabdo ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, apribodama spermatozoidų patekimą į gimdą.
Progestininė tabletė – tirština gimdos kaklelio gleives. Kai kurioms moterims gali blokuoti ovuliaciją.

Praleidau išgerti vieną kontraceptinę tabletę, ką turėčiau daryti?

Ar yra kontraceptinių tablečių, kurios turi papildomų naudų?

Kai kurios kontarceptinės tabletės gali pagerinti tavo odos ir plaukų būseną, kai kurios teigiamai veikia aknę, priešmenstruacinį sindromą ir nereguliarius menstruacinius kraujavimus.

Koks yra kontraceptinės tabletės patikimumas?

Kontarceptinės tabletės, vienas iš patikimesnių kontracepcijos metodų, ypač gerai apsaugantis nuo nėštumo, jei yra vartojamas labai atsakingai ir tiksliai pagal rekomendacijas.

Ar reikia daryti pertraukas tarp kontraceptinių tablečių vartojimo?

Nėra poreikio daryti “pertraukų” tarp kontraceptinių tablečių vartojimo, nebent tavo tikslas yra pastoti. Ilgalaikis hormoninių kontraceptikų vartojimas neveikia tavo įprasto vaisingumo.

Kaip ilgai užtruks, kol pastosiu, kai nustosiu gerti kontraceptines tabletes?

Hormoniniai kontraceptikai nesukelia nevaisingumo. Taip, tavo kūnui gali reikti šiek tiek laiko grįžti į būseną, kur tu gali pastoti tačiau tai laikinas rieškinys. Įprastas vaisingumas grįžta nepriklausomai nuo to kiek ilgai vartotos kontraceptinės tabletės. Didelėjeklinikinėje studijoje 20% moterų, kurios nustojo vartoti sudėtines kontraceptines tabletes ketindamos pastoti, pastojo per keturias savaites nuo tablečių vartojimo pabaigos. Daugiau kaip 40% moterų pastojo per pirmuosius tris mėnesius po tablečių vartojimo pabaigos.

Jei man kontraceptinės tabletės netiks, ar galiu jas keisti?

Egzituoja labai daug skirtingų kontraceptinių tablečių. Jei tau kurios nors netiks, tikrai yra iš ko pasirinkti, kad tiktų. Tačiau paprastai užtrunka keletą mėnesių, kol tavo kūnas prisitaiko prie kontarceptinės tabletės ir todėl per dažnai jas keičiant, gali taip ir nerasti tinkamos. Pasikalbėk apie tai su ginekologu.

Kada pradėti gerti kontraceptines tabletes?

Jei prieš tai buvusį mėnesį nenaudojai hormoninių kontraceptikų, pradėk gerti tabletes nuo pirmos savo menstruacijų dienos. Taip pradėtos gerti tabletės iš karto saugo nuo nepageidaujamo nėštumo. Turi išsirinkti laiką dienoje, kada tau lengviausia prisiminti išgerti tabletę ir būtinai kiekvieną dieną tuo pačiu laiku išgerti kontraceptinę tabletę.

Ar kasdien reikia išgerti tabletę?

Tai priklauso nuo tablečių rūšies. Dauguma kontraceptinių tablečių yra skirtos 28 dienų ciklui ir apima laikotarpį be tablečių arba placebo laikotarpį, paprastai tariant, jūs gaunate vieną pakuotę vienam ciklui.
Taigi, kai kuriais atvejais – geriate po vieną tabletę kasdien. Kitais geriate po vieną kontraceptinę tabletę 21, 24 ar 26 dienas ir tada negeriate septynias, keturias arba dvi dienas atitinkamai jokių tablečių arba geriate tabletes be hormonų.
Tuose tarpuose, kada negeriate tablečių ar geriate tabletes be hormonų, esate apsaugota nuo nepageidaujamo nėštumo ir turite mėnesinių kraujavimus.

Ar saugu mylėtis per keturių ar septynių dienų pertrauką?

Taip – jei prieš tai visos tabletės yra išgertos tiksliai pagal rekomendacijas. Jeigu myliesi per pertrauką tarp tablečių gėrimo, svarbu naują pakuotę pradėti gerti laiku ir pagal rekomendacijas.

Ar paveiks mano menstruacijas?

Kontraceptinės tabletės sureguliuoja, sutrumpina, palengvina menstruacijas bei sumažina patiriamą skausmą.

Ar tabletes turiu gerti kasdien tuo pačiu laiku?

Taip, ryta arba vakare, tai priklauso nuo tavęs – bet privalu kasdien gerti tuo pačiu metu.

Jei pamirši išgerti tabletę, dauguma jų apsaugos nuo nepageidaujamo nėštumo, jei tabletę išgersi per 12 valandų – tačiau tai neturi tapti įpročiu. Kai kurios progestininės tabletės gali būti išgertos tik per tris pavėluotas valandas.

Ar antiobiotikai paveiks kontraceptinių tablečių efektyvumą?

Kai kurie antibiotikai ir receptiniai vaistai gali sumažinti kontraceptinių tablečių poveikį, todėl visuomet pasakyk savo gydytojui, kad vartoji kontraceptines tabletes.

Kaip apsisaugoti nuo LPI?

Kontraceptinė tabletė neapsaugo nuo LPI (lytiškai plintančių infekcijų), taigi, kol nesi tikra dėl savo partnerio seksualinio gyvenimo istorijos ir sveikatos, reikia papildomai naudoti prezervatyvą.

Ar nuo kontraceptinių tablečių priaugsiu svorio?

Nors kai kurios moterys ir praneša, jog priaugo svorio, vartodamos kontraceptines tabletes, moksliškai tai labai sunku susieti su tabletėmis.
Tačiau, pradėjusios vartoti kai kurias kontraceptines tabletes, galite pastebėti, jog priaugote svorio, nes kai kurios iš jų sulaiko skysčius organizme, ir todėl jaučiatės storesnė. Bet yra šiuolaikinės kontraceptinės tabletės, kurios neskatina skysčių kaupimosi.
Taip pat pirmais trim vartojimo mėnesiais galite pajusti padidėjusi apetitą – žinoma, jei daugiau valgote, daugiau ir priaugate svorio!

Ar mane bers nuo kontarceptinių tablečių?

Iš tikrųjų šiuolaikinės kontraceptinės tabletės padeda pagerinti odos būklę. Pasikalbėk su ginekologu, kokia kontraceptinė tabletė gali pagerinti odos būklę ir net aknę. Kartais moterys nutraukia vartoti kontraceptines tabletes, nes joms netinka, tačiau visuomet reikia kalbėtis su ginekologu. Tarp šiandien egzistuojančių daugiau kaip trisdešimties tablečių rūšių tikrai galima rasti tas, kurios tiks tau geriausiai.

Ar mane pykins geriant kontraceptines tabletes?

Kai kurias moteris pykina, kai jos geria kontarceptines tabletes, tačiau šiandien jų egzistuoja labai daug, tarp kurių ir mažų dozių tabletės, todėl tikrai rasi tabletę kuri tiks tau.

Ar turėsiu daryti pertrauką po kelių metų, kad mano kūnas pailsėtų nuo kontraceptinių tablečių?

Nėra jokių priežasčių arba mokslo įrodymų, kad tai reikia daryti ir tokios “pertraukos” gali nuvesti prie nepageidaujamo nėštumo. Tokių pertraukų darymas nepagerina šansų pastoti taip pat. Laikotarpis kiek jūs vartojate tabletes jūsų įprastam vaisingumui įtakos neturi.

Ar ilgalaikis kontarceptinių tablečių vartojimas paveiks kūdikį?

Didelės klinikinės studijos, tyrė tai ir nerado jokių įrodymų, kad kontraceptinės tabletės turi kokį nors ilgalaikį neigiamą poveikį moters galimybei pagimdyti kūdikį, net jei jos vartojamos ilgai ir be pertraukų.

Ar sunku reguliariai prisiminti išgerti tabletę kasdien?

Viskas priklauso nuo tavęs. Pabandyk susikurti kasdieninį ritualą, kad būtų lengviau prisiminti išgerti tabletę kasdien tuo pačiu laiku griežtai pagal rekomendacijas.

Sirgau ir išvėmiau kontraceptinę tabletę. Ar ji veiks?

Vėmimas arba ūmus viduriavimas per pirmąsias 3-4 valandas po kontraceptinės tabletės išgėrimo gali sumažinti jos patikimumą. Abiem atvejais išgerk papildomą tabletę per12 valandų. Tokios atsargumo priemonės nereikalingos jei tuo metu geri „neaktyvią“ tabletę.

Kraujuoju tarp menstruacijų. Ar taip turi būti?

Kraujavimai tarp menstruacijų gali atsirasti pirmaisiais kontraceptinių tablečių vartojimo mėnesiais ir dažniausiai praeina per kitus artimiausius ciklus. Dažniausiai nėra ko nerimauti. Nenustok varoti savo tablečių, jei tai padarysi, liksi neapsaugota nuo nepageidaujamo nėštumo. Jei tarpcikliniai kraujavimai yra reguliarūs, pasikalbėk su ginekologu. Retais atvejais gali būti gausūs, panašūs į mėnesines kraujavimai.

Geriu savo kontraceptines tabletes, bet šį mėnesį nebuvo mėnesinių. Ar aš nėščia?

Jei reguliariai geriate kontraceptines tabletes, labai mažai tikėtina, kad būsite nėščia. Tabletės yra labai efektyvios. Jei jūsų menstruacijos neprasideda, o tabletes vartojote atsakingai ir pagal rekomendacijas, tikrai tai nebūtinai reiškia, jog esate nėščia. Gali būti, kad jūsų gimdos gleivinė ciklo metu nesustorėjo tiek, kad būtų ką pašalinti. Jei menstruacijos neatsiranda ir antra mėnesį, pasikonsultuokite su savo ginekologu.

Geriu kontraceptines tabletes ir vaistus. Ar tai veikia kontarceptinių tablečių efektyvumą?

Vaistai, pvz., antibiotikai, gali paveikti kontraceptinės tabletės efektyvumą. Pasitark su gydytoju apie galimas vaistų ir kontraceptikų sąveikas ir jų poveikius.

Ar kontraceptines tabletes gali vartoti labai jaunos moterys?

Kontraceptinės tabletės tinka ir labai jaunoms moterims. Bet kuri seksualiai aktyvi moteris, nepriklausomai nuo savo amžiaus, rizikuoja pastoti, jei mylisi nesisaugodama. Jaunos moterys turi pasikalbėti su ginekologu prieš mylėdamosis pirmą kartą. Nesirūpink. Tai, ką papasakosi gydytojui bus konfidencialu. Nei tavo tėvai, nei kas nors kitas apie tai nesužinos.

Ar kontraceptinė tabletė apsaugo mane nuo LPI (lytiškai plintančių ligų) ir AIDS?

Kontraceptinė tabletė neapsaugo nuo ŽIV, viruso, sukeliančio AIDS ar kitų lytiškai plintančių infekcijų (LPI). Visuomet naudok prezervatyvą, nebent esi patikimuose santykiuose ir tikrai žinai, kad nei partneris, neitu nesergate jokiomis LPI.

Ar bet kas gali naudoti kontraceptines tabletes?

Kontracpetines tabletes gali naudoti ne visos moterys, todėl yra būtina ginekologo konsultacija, kuris turi žinoti tavo ir tavo šeimos ligos istoriją. Būtinai turi paminėti persirgtas ligas ir padarytas operacijas. Jei tau yra kuri nors iš išvardintų būklių, tu negali vartoti sudėtinių kontraceptinių tablečių:
- Galvoji, kad gali būti jau nėščia
- Turi viršsvorį
- Vartoji tam tikrus vaistus
- Sergi labai sunkia migrena

RASKITE ARTIMIAUSIĄ PAGALBĄ

KOKIA KONTRACEPCIJA TINKA MAN?