DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kartais žmonėms būna per daug gėda, jie būna per daug užimti, o kartais tiesiog nežino, kokius klausimus reikia paklausti. Šiame tinklapyje esantys klausimai-atsakymai apima didelę dalį aspektų, kuriuos reikia žinoti.

VYRIŠKI PREZERVATYVAI

Ar prezervatyvai efektyviai apsaugo nuo ŽIV ir kitų lytiškai plintančių ligu (LPI)?

Taip. Įrodyta, jog prezervatyvai apsaugo nuo lytiškai plinatnčių infekcijų (LPI). Tai vienintelė kontraceptinė priemonė, kuri suteikia ir LPI apsaugą. Prezervatyvas suteikia skirtingo lygio apsaugą nuo skirtingų LPI, todėl, kad skirtingos infekcijos plinta skirtingai – kai kurios plinta maišantis kūno skysčiams, kai kurios nuo odos kontakto.
Tyrimai rodo, akd prezervatyvai efektyviai apsaugo nuo LPI, kurios plinta maišantis kūno skysčiams, pvz., chlamidijos, gonorėja ir ŽIV. Prezervatyvai taip pat sumažina nuo odos kontakto keliu plintančių infekcijų riziką, pvz., herpes viruso arba žmogaus papilomos viruso. Tačiau šiuo atveju prezervatyvai gali apsaugoti tik tada, kai oda užkrėsta būtent toje vietoje, kurią dengia prezervatyvas.

Kaip prezervatyvai testuojami?

Įvairius prezervatyvų testus atlieka tiek gamintojai, tiek reguliavimo agentūros. Šie testai yra elektroniniai, vandens pralaidumo, oro srovių pralaidumo ir jėgos testai.

Kaip galiu patikrinti ar prezervatyvas saugus naudoti?

Patikrink, kad nebūtų pasibaigęs galiojimo laikas, ar prezervatyvas turi standartinį patviritnimo antspaudą (FDA, ISO, CE ar British Standard Kite Mark) ir įsitikink, kad jis buvo tinkamai saugomas.

Kaip dažnai prezervatyvas paveda?

Lyginant su šiuolaikiniais moderniais kontracepcijos metodais, prezervatyvai yra mažiau patikimi ir efektyvūs saugant nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau jie yra vienintelis metodas saugantis nuo lytiškai plintančių infekcijų, tarp jų ir ŽIV/AIDS.

Kaip patikimai prezervatyvai apsaugo nuo nėštumo? Ir jei prezervatyvas plyšta, kokia yra nėtšumo rizika?

Kai naudojami kaip nurodyta, jie efektyviai apsaugo nuo nėštumo ir LPI. Jei prezervatyvas plyšta ir nėra naudojama jokia papildoma kontarceptinė priemonė, moteris rizikuoja pastoti, todėl ji turi pasvarstyti skubiosios kontracepcijos vartojimą. Ir taip pat įvertinti lytiškai plintančių ligu riziką.

Ar įmanoma gauti skirtingų dydžių prezervatyvų?

Prezervatyvai yra skirtingų ilgių ir pločių, ir skirtingų gamintojų skiriasi dydžiu. Nėra standartinio ilgio prezervatyvo, be to tie, kurie gaminami iš natūralios gumos, prisitaiko pagal vyro penio erekcijos dydį. Prezervatyvai taip pat būna skirtingo pločio. Kai kurie prezervatyvai būna labiau “aptempiantys”, kai kurie laisvesni.

Ar dviejų prezervatyvų naudojimas vienu metu patikimiau apsaugos nuo nėštumo?

Dviejų prezervatyvų naudojimas vienu metu nėra gera mintis, nes dėl trinties vienas arba abu iš naudojamų prezervtayvų gali plyšti. Jei nori papildomos apsaugos nuo nėštumo, arba labai bijai jog prezervatyvas plyš – geriau naudok kitą papildomą kontracepcijos metodą. Pvz., kontraceptinės tabletės, žiedo, pleistro, IUS ir kartu prezervatyvo naudojimas apsaugos ir nuo nėštumo, ir nuo LPI.

Ar galima prezervatyvą naudoti vandenyje?

Jei naudosite prezervatyvą vandenyje, svarbiausia jį užsidėti pirmiau nei atsidursite vandenyje. Tačiau, jei vandenyje yra chloro, muilo ar aliejaus, tai gali paveikti lateksą.

Koks geriausias būdas įsigyti prezervatyvų?

Tai priklauso nuo to, kokioje šalyje esate, bet dažniausiai prezervatyvus galima įsigyti parduotuvėse arba vaistinėse, arba internetu.

Ar vyriško, ar moteriško prezervatyvo naudojimas sumažina sekso malonumą?

Kai kurie žmonės sako, jog prezervatyvų naudojimas veikia sekso spontaniškumą ir pojūčių jautrumą, tačiau kai išmokstama teisingai ir laiku naudoti, jie netrukdo malonumui.

Ar moteriškus prezervatyvus sunkiau naudoti nei vyriškus?

Kaip ir su visais barjeriniais metodais reikia šiek tiek praktikos, kol pradėsite metodą naudoti teisingai. Tol, kol nebus aišku kaip naudoti teisingai – susilaikykite nuo nežinomo metodo naudojimo.

Jei naudosiu moterišką prezervatyvą, ar bus daugiau betvarkės?

Moteriškų prezervatyvų veikimo principas analogiškas vyriško veikimui. Jie visiškai tinkami, kai naudojami teisingai.

Ar dažnai prezervatyvai plyšta ar nuslenka?

Ne. Jei naudojami kaip nurodyta, jie apsaugo nuo nėštumo ir vieninteliai - nuo lytikai plintančių infekcijų. Todėl labai svarbu laikytis naudojimo instrukcijų.

Ar dažnos prezervatyvų naudojimo klaidos?

Taip. Tiesą sakant daugumą klaidų daro vartotojai. Tai ir atvirkščias uždėjimas, po to išvertimas teisinga puse, per greitas nuėmimas, per vėlai uždėtas prezervatyvas, pakelio atidarymas aštriu daiktu ir aliejaus pagrindo lubrikantų naudojimas. Žinoma, dažniausiai pasitaikanti vartojimo klaida – apskritai nenaudojamas prezervatyvas.

Ar prezervatyvus sunku naudoti?

Ne. Prezervatyvą yra lengva teisingai uždėti, kai šiek tiek pasidomima kaip tai reikia teisingai daryti ir turima praktikos.

Ar prezervatyvai yra trapūs ir jautrūs?

Ne. Dauguma jų pagaminta iš latekso, stiprios ir lanksčios medžiagos. Prezervatyvai tiriami stirpumo testuose, todėl yra užtikrinama, kad jie būtų tvirti, vienalyčiai ir be skylučių. Tiesiog laikyk savo prezervatyvus vėsioje, sausoje vietoje (ne kišenėje).

Ar galiu naudoti lubrikantus kartu su prezervatyvais?

Taip. Dauguma prezervatyvų jau yra su lubrikantu išorėje, viduje arba iš abiejų pusių, tačiau visuomet galima pridėti dar, jei lubrikantas yra vandens arba silikono pagrindu. Aliejiniai lubrikantai, kaip kūdikiams skirti aliejus ar vazelinas, susilpnina lateksą, todėl tokių lubrikantų nereikėtų naudoti. Visuomet patikrink instrukciją, kai naudoji lubrikantą su prezervatyvu.

Ar galima panaudoti tą patį prezervatyvą dar kartą?

Ne, pakartotinai to paties prezervatyvo (nesvarbu vyriško ar moteriško) naudoti negalima. Kiekvieną kartą reikia naudoti naują.

RASKITE ARTIMIAUSIĄ PAGALBĄ

KOKIA KONTRACEPCIJA TINKA MAN?