DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kartais žmonėms būna per daug gėda, jie būna per daug užimti, o kartais tiesiog nežino, kokius klausimus reikia paklausti. Šiame tinklapyje esantys klausimai-atsakymai apima didelę dalį aspektų, kuriuos reikia žinoti.

STERILIZACIJA

Ar sterilizacija pakeis moters mėnesinių pobūdį arba jos visiškai išnyks?

Ne. Dauguma klinikinių tyrimų rodo, jog nėra esminių pokyčių moters menstruacijose po sterilizacijos. Jei moteris prieš tai naudojo hormoninį kontracepcijos metodą arba IUD, atsistatys jos normalus menstrucijų pobūdis.

Ar dėl sterilizacijos sumažės moters seksualinis potraukis?

Ne. Po sterilizacijos moteris jausis ir atrodys taip pat. Mylėsis taip pat dažnai kaip ir anksčiau. Netgi galbūt seksas jai gali teikti daugiau malonumo, nes ji nebejaus pastojimo baimės.

Ar sterilizaciją galima atlikti tik toms moterims, kurios turi tam tikrą skaičių vaikų, pasiekė tam tikrą amžių ir yra ištekėjusios?

Nėra draudimų daryti sterilizacijos procedūrą moterims, pagal jų amžių, vaikų skaičių ir vedybinį statusą. Kiekviena moteris tai turi nuspręsti pati ir atsižvelgti į teisinį sterilizacijos statusą šalyje, kurioje gyvena.

Ar moteris, kuriai padaryta sterilizacija, turi kaip nors rūpintis, kad nepastotų?

Moterų sterilizacija yra labai efektyvus metodas ir yra laikomas negrįžtamu. Tačiau jis deja nėra 100 %-nis taip pat. Net ir po sterilizacijos moteriai išlieka nedidelė rizika pastoti. Apie 5 iš 1000 moterų pastoja per metus nuo procedūros. Taip pat labai maža rizika pastoti išlieka per pirmuosius metus po procedūros ir iki iki menopauzės.

Jei po sterilizacijos moteris nori turėti vaikų, ar galima jai sugrąžinti vaisingumą?

Sterilizacija yra negrįžtama procedūra. Žmonės, kurie nori turėti vaikų, renkasi kitokius metodus. Operacija, kuria sugrąžinamas vaisingumas po sterilizacijos procedūros, yra įmanoma ir tik labai retais atvejais vaisingumas atsistato. Procedūra brangi ir sudėtinga ir jas atliekančių specialistų sunku rasti. Kai moteris pastoja po tokios operacijos, labai dažnai nėštumas būną negimdinis. Taigi sterilizacija negrįžtama procedūra.

Ką yra geriau pasirinkti moters sterilizaciją ar vyro vazektomiją?

Kiekviena pora turi patys nuspręsti, koks metodas jiems yra tinkamiausias. Abu metodai yra labai efektyvūs, saugūs ir negrįžtami. Todėl tos poros, kurios nusprendžia, jog daugiau niekada neturės vaikų, turėtų apsvarstyti abu metodus. Jei jie abu iš esmės porai priimtini, rekomenduotina rinktis vazektomiją, nes tai lengvesnė procedūra nei moters sterilizacija.

Ar skauda, kai atliekama moterų sterilizacijos operacija?

Taip, skauda. Moteris yra vietiškai nuskausminama ir kai kuriais atvejais neužmigdoma. Moteris gali jausti gydytojų veiksmus gimdoje ir kiaušintakiuose ir tai gali būti nemalonu. Operacijos metu galima pritaikyti bendrąją nejautrą, jei moteris labai bijo skausmo. Po operacijos keletą dienų moteris gali jausti silpnumą ir skausmą, bet šie pojūčiai greitai praeina.

Ar po vazektomijos vyrui prapuls geismas ir seksualinis pajėgumas?

Ne. Po vazektomijos vyras atrodys ir jausis taip pat. Jis galės mylėtis taip pat kaip ir iki operacijos. Jo erekcijos pobūdis ir galimybės nepasikeis, ir ejakuliacija bus tokia pati.

Ar reikia vyrui naudoti papildomą kontracepciją po vazektomijos?

Taip, pirmus 3 mėnesius. Jei partnerė naudojo kontraceptinius metodus, tegu tuos pirmus tris mėnesius tebenaudoja. Nenaudojant, galima pastoti.

Ar įmanoma patikrinti ar vazektomija buvo sėkminga?

Po operacijos gydytojas ištiria sėklą mikroskopiškai ir tikrina, ar joje yra išlikę spermatozoidų. Jei randami nejudantys spermatozoidai – vadinasi vazektomija veikia. Rekomenduojama sėklą dar kartą išsitirti po 3 mėnesių po operacijos, bet tai nėra būtina.

Kaip paaiškinti, kad po vazektomijos procedūros partnerė tapo nėščia?

Kiekvienas vyras turi žinoti, kad vazektomijos procedūra gali nepavykti ir partnerė gali pastoti. Jei pastojimas įvyko per pirmus tris mėnesius po vazektomijos, tai visiškai natūralu, nes per šiuos tris mėnesius reikėjo naudoti barjerines priemones, nes sėkla dar ne visiškai išsivalo nuo spermatozoidų. Taip pat jei operacija buvo nesėkminga, reikia pakartoti sėklos tyrimą ir radus spermatozoidų, pakartoti vazektomiją.

Ar vazektomija gali nustoti veikti po tam tikro laiko?

Vazektomija yra numatyta kaip negrįžtama procedūra. Labai retais atvejais, latakai gali suaugti ir vyras atgauna savo vaisingumą.

Ar galima atstatyti vyro vaisingumą po vazektomijos, jei jis laikui bėgant persigalvoja?

Vazektomija yra negrįžtama procedūra. Žmonės, kurie nori turėti vaikų, renkasi kitokius metodus. Operacija, kuria sugrąžinamas vaisingumas po vazektomijos procedūros yra įmanoma tik labai retais atvejais ir nebūtinai vaisingumas atsistato. Procedūra brangi ir sudėtinga ir jas atliekančių specialistų sunku rasti. Taigi vazektomija negrįžtama procedūra.

Kas yra geriau, ar vyrui pasidaryti vazektomiją, ar moteriai sterilizaciją?

Kiekviena pora turi patys nuspręsti, koks metodas jiems yra tinkamiausias. Abu metodai yra labai efektyvūs, saugūs ir negrįžtami. Todėl tos poros, kurios nusprendžia, jog daugiau niekada neturės vaikų, turėtų apsvarstyti abu metodus. Jei jie abu iš esmės porai priimtini, rekomenduotina rinktis vazektomiją, nes tai lengvesnė procedūra, nei moters sterilizacija.

RASKITE ARTIMIAUSIĄ PAGALBĄ

KOKIA KONTRACEPCIJA TINKA MAN?