DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kartais žmonėms būna per daug gėda, jie būna per daug užimti, o kartais tiesiog nežino, kokius klausimus reikia paklausti. Šiame tinklapyje esantys klausimai-atsakymai apima didelę dalį aspektų, kuriuos reikia žinoti.

VARINĖ SPIRALĖ (IUD)

Ar skauda, kai įvedama varinė spiralė?

Varinės spiralės įvedimą gerai toleruoja dauguma moterų. Kai kurios patiria skausmą arba galvos svaigimą po įvedimo, tačiau šie potyriai praeina per trumpą laiką. Prieš įvedimą galima gimdos kakleliui pritaikyti vietinę nejautrą arba paprastus nuskausminamuosius.

Ar gali varinė spiralė būti naudojama kaip skubioji kontracepcija?

Varinė spiralė gai būti naudojama kaip skubioji kontracepcija ir turi būti įvesta per 5-8 dienas (idealiu atveju per 120 valandų) po nesaugaus sekso. Dėl įvedimo proceso varinė spiralė nėra rekomenduojama kaip nuolatinė skubioji kontracepcija.

Ar gali varinė spiralė iškristi arba įstrigti mano gimdoje?

Varinė spiralė įvedama apmokyto ginekologo, kuris įdės ją teisingai, kaip yra rekomenduojama. Retais atvejais, raumenų susitraukimai menstruacijų metu kartais gali varinę spiralę nustumti žemiau ar išstumti visiškai. Labai retais atvejais ji gali perforuoti gimdos sieną. Jei naudojant varinę spiralę, pastebėjote neįprastą kraujavimą, skausmą ar diskomfortą – pasirodykite ginekologui.

Ar saugu naudoti higieninius tamponus, kai įvesta varinė spiralė?

Higieninius paketus naudoti rekomenduojama. Jei naudosite higieninius tamponus, pirmąjį mėnesį po varinės spiralės įvedimo, juos reikia keisti kaip galima dažniau.

Ar kraujuosiu po to kai įves varinę spiralę?

Moterys naudojančios varinę spiralę praranda daugiau kraujo nei tos, kurios nenaudoja. Taip atsitinka todėl, kad naudojant varinę spiralę pagausėja ir pasunkėja menstruacijos, bei gali atsirasti tarpcikliniai kraujavimai tarp menstruacijų.

Kaip varinė spiralė paveiks mano menstruacijas?

Moterys, turinčios varinę spiralę dažniausiai patiria ilgesnes ir gausesnes menstruacijas.

Kaip ilgai galima varinę spiralę nešioti?

Varinė spiralė įvedama 5 arba 10 metų priklausomai nuo jos tipo. Po šio laiko ji gali būti pakeista kita. Jei šis metodas tiko ir nori jį pratęsti, pasikonsultuok su ginekologu ir aptark jo tęsimą.

Ar visos varinės spiralės vienodos?

Moterys vis dar galvoja, kad varinės spiralės turi žaloti. Spiralės efektyvumas pagrįstas vario jonų poveikiu spermatozoidų judėjimui. Taip pat gimdos gleivinėje yra sukeliamas lengvas uždegiminis procesas, kuris neleidžia apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti. Yra ir modernių alternatyvų varinėms spiralėms-,pvz., hormoninės spiralės, kurios skiriasi savo veikimo principu.

Ar varinė spiralė veikia moters vaisingumą?

Ne. Kai varinė spiralė pašalinama, moters įprastas vaisingumas atsistato netrukus. Reikia turėti omenyje, kad moteriai senstant, jos įprastas vaisingumas mažėja. Studijos rodo, jog vaisingumo mažėjimo rizika nedidėja moterims, kurios naudojo varinę spiralę. Ar moteris naudojo IUD ar ne, jei ji suserga DUL ir jos negydo, tada yra tam tikra tikimybė, jog ji taps nevaisinga.

Ar mano partneris ją jaus sekso metu?

Nei jūsų partneris, nei jūs sekso metu neturite jausti varinės spiralės. Jei jaučiate, nesimylėkite, kol nepasirodysite gydytojui ir jis patikrins, ar varinė spiralė yra gimdoje teisingoje pozicijoje.

Ar gali moteris, kuri niekada nebuvo pastojusi, naudoti varinę spiralę?

Taip, gali.

Ar gali varinė spiralė iš gimdos nukeliauti į kitus kūno organus?

Varinė spiralė niekuomet nekeliauja į kūnos organus, kurie yra už pilvo ribų. Ji lieka gimdoje. Retais atvejais, varinė sprialė gali perforuoti (perdurti) gimdos sieną ir patekti į pilvo ertmę. Dažniausiai tai įvedimo klaida. Jei pastebima per 6 savaites ar iš karto po įvedimo ir/ar sukelia simptomus, varinę spiralę reikia ištraukti.

Ar būtina varinę spiralę įvesti per menstruacijas?

Moteriai, kuriai yra menstruacijos, varinę spiralę galima įvesti bet kurią jos ciklo dieną, jei tikrai žinoma, jog ji ne nėščia. Įvesti varinę spiralę per mensturacijas yra tinkamas laikas, nes moteris greičiausiai nesilaukia ir įvedimas yra šiek tiek lengvesnis. Tačiau įvedant šiuo laiku, ne taip paprasta pamatyti LPI ženklus.

RASKITE ARTIMIAUSIĄ PAGALBĄ

KOKIA KONTRACEPCIJA TINKA MAN?