prev

Sterilizacija

next

Nuolatinis metodas

Sterilizacija – procesas, kuris panaikina vaisingumą, atliekant chirurginę operaciją arba minimalią invazinę procedūrą.

REALUS
EFEKTYVUMAS

99% Info

Sterilizacija

Naudok teisingai!

99%

Realus efektyvumas

Tada, kai yra neteisingai ir nepastoviai vartojama ar tiesiog paprastai žmogiškai suklystama.

99%

Realus efektyvumas

Kai vartojama 100% teisingai ir atidžiai bei tiksliai pagal nurodymus

Vidutiniškai %s iš 100 moterų per metus neplanuotai pastoja.

Vidutiniškai %s iš 100 moterų per metus neplanuotai pastoja.

Žinok, jog nenaudodamos kontracepcijos 85 iš 100 jaunų moterų gali pastoti šiais metais.
Prisimink, jei ketini tai daryti, tai daryti verta teisingai.


Source: Trussell J. Contraceptive Efficacy. Efficacy at typical and correct use figures. In: Hatcher RA, Trussell J, Nelson AL, Cates W, Kowal D, Policar M. Contraceptive Technology: Twentieth Revised Edition. New York NY: Ardent Media, 2011.

VARTOJIMAS

AMŽINAI Info

Sterilizacija

Vartok teisingai.

Sterilizacija – kontracepcijos metodas, tinkamas tik tuomet, kai moteris nusprendžia, jog niekuomet nenorės turėti daugiau vaikų.

NAUDOS

 • Labai efektyvus
 • Be hormonų
 • Amžinai, Lietuvoje kontracepcijos tikslu neatliekama

  NEĮMANOMA SUGRĮŽTI

  Sterilizacija yra negrįžtama. Atrodo šiek tiek viduramžiškai – viskas arba nieko, bet kaip mes sakėme, kiekvienai yra kontracepcijos metodas. Tai negrįžtamas kontracepcijos metodas, tinkamas žmonėms, kurie nusprendė, jog niekada nenorės turėti vaikų arba niekada nenorės turėti daugiau vaikų. Sterilizuoti galima ir vyrus, ir moteris – egzistuoja skirtingos procedūros, tačiau jų visų vienoda baigtis – vaikų daugiau nebus ir vaisingumo bus negalima sugrąžinti. Prieš nusprendžiant pasirinkti sterilizaciją, būtina pasikonsultuoti su nepriklausomu konsultantu, pasikalbėti su savo ginekologu. Egzistuoja ilgalaikės kontracepcijos metodai, kurie yra tokie pat efektyvūs, bet grįžtami.

  Tik labai retais atvejais yra įmanoma sugrąžinti vaisingumą operacija, bet tam nesuteikiama jokių garantijų, nes tai sudėtinga operacija, kuri gali nepavykti.

  Sterilizacija nuolatinis metodas

  PLAČIAU

  Moterų

  Moterų sterilizacija dažniausiai atliekama arba chirurginiu arba ne chirurginiu būdu. Abu metodai užtikrina, kad spermatozoidas niekada negalės apvaisinti kiaušinėlio, bet daro tai visiškai skirtingai. Vienas būdas yra perrišti arba perpjauti kiaušintakius ir tai yra vadinama kiaušintakių perrišimu. Taip pat galima instrument su elektros srove pagalba padaryti kiaušintakius nepraeinamus arba uždaryti juos dedant ant kiaušintakių spaustukus ar žiedus. Medicininis prietaisas į kiaušintakį įvedamas per makštį specialaus kateterio pagalba. Kartais ir maža dalis kiaušintakio yra pašalinama.

  Ne chirurginis sterilizacijos metodas uždaro kiaušintakius taip, kad niekas negalėtų jais judėti. Mažas, lankstus metalinis įdėklas yra įkišamas į kiaušintakį per makštį specilaus kateterio pagalba. Aplink įdėklą susiformuoja randas. Taip yra blokuojamas kiaušintakis ir apsaugo jus nuo nepageidaujamo nėštumo. Pirmus tris mėnesius reikia naudoti papildomą kontracepciją, bet po to tai yra negrįžtamas metodas.

  Sterilizacija atliekama ligoninėje su bendrąja nejautra. Po chirurginės sterilizacijos yra reikalingas pakankamai ilgas atsistatymo periodas, nes tai sudėtinga invazinė procedūra. Operacija paveikia tik moters vaisingumą, bet neveikia jos libido arba galimybių atlikti lytinį aktą. Labai svarbu pirmiausia pasikalbėti su savo ginekologu apie naudas ir rizikas. Taip pat svarbu žinoti, jog egzistuoja tokio paties efektyvumo alternatyvos – ilgalaikė grįžtamoji kontracepcija – hormoninės, varinės spiralės ar implantai.

  Vyrų

  Vyrų sterilizacija vadinama vazektomija, tai yra chirurginė procedūra, kurios metu yra nupjaunami sėkliniai latakai. Operacija atliekama taikant vietinę nejautrą. Po procedūros vyrui vyksta ejakuliacija, bet spermoje nebėra spermatozoidų. Operacija paveikia vyro vaisingumą, tačiau neveikia jo libido ar lytinio pajėgumo. Svarbu pirmiausia pasikalbėti su savo gydytoju apie operacijos naudas ir galimas rizikas.

  Tik labai retais atvejais yra įmanoma sugrąžinti vaisingumą operacija, bet tam nesuteikiama jokių garantijų, nes tai sudėtinga operacija, kuri gali nepavykti.

  • Sterilizacija plačiau
  • Kaip veikia sterilizacija?
  • Sterilizacija

  KAIP

  Šiuo atveju “KAIP” yra labai svarbus, nes kalbame apie sterilizaciją. Tapti steriliu/-ia, niekuomet nebeturėti galimybės pastoti, visiems laikams, amžinai, niekada daugiau. Po konsultacijos, gydytojas operacijos metu blokuoja sėklinius latakus ir sėkla, kurią vyras po to ejakuliuoja yra be spermatozoidų. Po operacijos prireikia 3 mėnesių, kad spermatozoidai pilnai išsivalytų iš vyro organizmo, todėl tuo laikotarpiu, kol tyrimas neparodys, jog sėkloje nėra spermatozoidų, naudokite papildomas kontracepcijos priemones.

  Kadangi nuspręsti padayti vazektomiją yra labai svarbus sprendimas, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju, kad vėliau netektų gailėtis šio sprendimo, nes, atlikus vazektomiją, kelio atgal nebebus.

  UŽ IR PRIEŠ

  • Amžinai
  • Labai efektyvi
  • Nepertraukia sekso
  • Kitų vaistų vartojimas neturi įtakos
  • Tinka kiekvienam, kuris nenori turėti vaikų (arba nebenori turėti daugiau vaikų) ir nori negrįžtamo kontracepcijos metodo
  • Be hormonų
  • Amžinai
  • Po operacijos gali skaudėti, kraujuoti, išsivystyti infekcija ar kitos komplikacijos
  • Gali būti negimdinis nėštumas
  • Operacijai reikalinga bendroji nejautra
  • Labai retai operacija gali būti nesėkminga ir kiaušintakiai atsiveria arba būna ne pilnai užblokuoti
  • Kartais galima atstatyti vaisingumą, tačiau tai labai komplikuota operacija ir labai maži sėkmės šansai
  • Tik gydytojas gali atlikti šią procedūrą
  • Neapsaugo nuo ŽIV/AIDS ir kitų lytiškai plintančių infekcijų (LPI).

  DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

  Ar sterilizacija pakeis moters mėnesinių pobūdį arba jos visiškai išnyks?

  Ne. Dauguma klinikinių tyrimų rodo, jog nėra esminių pokyčių moters menstruacijose po sterilizacijos. Jei moteris prieš tai naudojo hormoninį kontracepcijos metodą arba IUD, atsistatys jos normalus menstrucijų pobūdis.

  Ar dėl sterilizacijos sumažės moters seksualinis potraukis?

  Ne. Po sterilizacijos moteris jausis ir atrodys taip pat. Mylėsis taip pat dažnai kaip ir anksčiau. Netgi galbūt seksas jai gali teikti daugiau malonumo, nes ji nebejaus pastojimo baimės.

  Ar sterilizaciją galima atlikti tik toms moterims, kurios turi tam tikrą skaičių vaikų, pasiekė tam tikrą amžių ir yra ištekėjusios?

  Nėra draudimų daryti sterilizacijos procedūrą moterims, pagal jų amžių, vaikų skaičių ir vedybinį statusą. Kiekviena moteris tai turi nuspręsti pati ir atsižvelgti į teisinį sterilizacijos statusą šalyje, kurioje gyvena.

  Ar moteris, kuriai padaryta sterilizacija, turi kaip nors rūpintis, kad nepastotų?

  Moterų sterilizacija yra labai efektyvus metodas ir yra laikomas negrįžtamu. Tačiau jis deja nėra 100 %-nis taip pat. Net ir po sterilizacijos moteriai išlieka nedidelė rizika pastoti. Apie 5 iš 1000 moterų pastoja per metus nuo procedūros. Taip pat labai maža rizika pastoti išlieka per pirmuosius metus po procedūros ir iki iki menopauzės.

  Jei po sterilizacijos moteris nori turėti vaikų, ar galima jai sugrąžinti vaisingumą?

  Sterilizacija yra negrįžtama procedūra. Žmonės, kurie nori turėti vaikų, renkasi kitokius metodus. Operacija, kuria sugrąžinamas vaisingumas po sterilizacijos procedūros, yra įmanoma ir tik labai retais atvejais vaisingumas atsistato. Procedūra brangi ir sudėtinga ir jas atliekančių specialistų sunku rasti. Kai moteris pastoja po tokios operacijos, labai dažnai nėštumas būną negimdinis. Taigi sterilizacija negrįžtama procedūra.

  Ar po vazektomijos vyrui prapuls geismas ir seksualinis pajėgumas?

  Ne. Po vazektomijos vyras atrodys ir jausis taip pat. Jis galės mylėtis taip pat kaip ir iki operacijos. Jo erekcijos pobūdis ir galimybės nepasikeis, ir ejakuliacija bus tokia pati.